Elefántcsontpart: győzelmet hirdetett a legitim elnök
Az elefántcsontparti elnökválasztás nemzetközileg elismert győzteséhez, Alassane Ouattarához hű katonai erők bevették hétfő este Abidjanban a hatalmától megválni nem akaró volt elnök, Laurent Gbagbo rezidenciáját - közölte Ouattara kormányának szóvivője. Patrick Achi hozzátette: nem tudja, hogy Gbagbo a rezidencián tartózkodott-e annak elfoglalásakor. Közlését azonban független forrás nem erősítette meg, és a Gbagbóhoz hű katonaság egyik meg nem nevezett tagja tagadta a szóvivő állítását.
Jelenleg 1900 külföldi tartózkodik az elefántcsontparti francia erők (Licorne) abidjani támaszpontján (Port Bouet), miközben 447 külföldit már elszállítottak az országból Szenegálba, illetve Togóba - közölte Frédéric Daguillon, a Licorne szóvivője. A francia erők hétfő reggel kezdték összegyűjteni a bázison főleg az országban élő francia állampolgárokat.
Az Európai Unió támogatja az elefántcsontparti ENSZ-misszió fellépését a polgári lakosság megvédésére és Laurent Gbagbo ellen - közölte Herman Van Rompuy, az EU elnöke, miután hétfő este Brüsszelben találkozott Jean Pinggel, az Afrikai Unió Bizottságának elnökével. Van Rompuy - megismételve Catherine Ashton kül- és biztonságpolitikai főképviselő pénteki követelését - felszólította Gbagbót, hogy távozzon a hatalomból a béke érdekében. Mint mondta, az EU-t továbbra is aggasztja a helyzet a nyugat-afrikai országban.
Az ENSZ szakemberei az Elefántcsontpart nyugati tengerpartján lévő Duekoue városban rábukkantak egy tömegsírra, amelybe csaknem kétszáz holttestet temettek. A szakemberek azon jelentések alapján kutattak a városban, amelyek szerint március 27-e és 29-e között több száz embert lemészároltak ott - közölte Valerie Amos, az ENSZ humanitárius ügyeinek összehangolásáért felelős hivatalának (OCHA) vezetője, aki Duekouéban tartózkodik.
A nemzetközi vöröskereszt állítása szerint legalább 800 embert gyilkoltak le a városban, de Amos ezt a számot nem tudta megerősíteni. Hozzátette azonban, hogy a kétszázon kívül találtak még holttesteket. Nem tudta megmondani, hogy ki ölhette meg ezeket az embereket. Egyes helybeliek azt állítják, hogy Ouattara milíciájának emberei, mások szerint egy helyi milícia, megint mások szerint őslakosok és bevándorlók ölték halomra egymást - tette hozzá.
Még nem késő tárgyalni?
Gbagbo már hétfő óta a a megadásról tárgyal - jelentette ki ezzel párhuzamosan kedden a Radio France Internationale (RFI) rádióban Ally Coulibaly, akit a választást megnyerő Alassane Ouattara országa párizsi nagykövetévé nevezett ki. Úgy gondolom, Laurent Gbagbo jelenleg életben van. Úgy értesültem, hogy tárgyal a megadásról - mondta a diplomata, de hozzátette, hogy sok a híresztelés, és nem akarok rálicitálni a hamis információkra. Úgy vélekedett, hogy Gbagbónak még nem késő tárgyalnia. Coulibaly, a nemzetközi közösség által Elefántcsontpart új államfőjének elismert Ouattara régi és közeli tanácsadója hozzátette: nem tudja, milyen csatornán keresztül folynak az állítólagos tárgyalások, és részt vesz-e azokban közvetítő. Kedd reggel nehézfegyverek lövései hallatszottak Abidjanban, ahol az ENSZ-erők és a francia katonák csapásai után a Ouattarához hű csapatok intéztek támadást Gbagbo hatalmának utolsó bástyái - köztük az elnöki rezidencia és a katonai bázisok - ellen, hogy megsemmisítsék az ott lévő nehézfegyvereket.
Eddig még nem lehetett független forrásból megerősíteni Ouattara egyik szóvivőjének azt a korábbi bejelentését, hogy csapataik hétfő este elfoglalták Gbagbo elnöki rezidenciáját. Lövések hallatszottak kedd reggel a központi Plateau negyedből, ahol az elnöki palota található, s a hírek szerint legalább egy helikopter is elszállt a negyed fölött, bár nem tudni, hogy melyik erőhöz tartozott. Helyi lakosok beszámolója szerint folytatódtak a heves harcok az északi Cocody negyedben lévő csendőriskola körül, s az Ouattara-erők megpróbálnak behatolni a táborba.