Gbagbo a bunkerban, parancsnokai az ENSZ-t hívják tűzszünetért

A helyzet drámai – mesélte a párizsi Libération című lapnak telefonon egy elkeseredett lakos, Roger az elefántcsontparti Abidjanból.

– A helyzet drámai – mesélte a párizsi Libération című lapnak telefonon egy elkeseredett lakos, Roger  az elefántcsontparti Abidjanból.  – Napok óta nem merünk kimozdulni a lakásból, de különösen hétfő este óta nem, amikor az ENSZ-erők is beavatkoztak a harcokba. Az utcán nemzetközi közvélemény által támogatott Alassane Outtara elnök csapatainak harci járműveit látjuk, s azon imádkozunk, hogy ne a házunk előtt foglaljanak pozíciót, nehogy mi is célponttá váljunk. Már sajnáljuk, hogy nem menekültünk el mi is, mint a hatmilliós Abidjan lakóinak egyötöde.

Az ENSZ tízezer főnyi békefenntartói és az őket támogató, másfél ezernyi francia katonai kontingens is támadást indított hétfőn este a hatalmat bitorló elefántcsontparti elnök, Laurent Gbagbo hívei ellen. A külföldi beavatkozás célja elsősorban a polgári lakosság védelme, de az elmúlt napokban Gbagbo ifjú milicistái a kéksisakosokat is lőni kezdték, s tizenegy ENSZ-katonát megöltek. A zavaros helyzetre jellemző, hogy a másik tábor, a novemberi elnökválasztást megnyerő, s Outtara hadserege is lőtt az ENSZ-katonák helikopterére.

A Népszabadság helyi diplomáciai forrásokból úgy értesült, hogy a távozó elnök katonákból és civilekből álló hívei már csak az elnöki palota bunkerjét védik, illetve Abidjan néhány pontján tartják még magukat. Az AFP francia hírügynökség helyszíni tudósítója is úgy tudja, hogy kedden délelőtt három telefonhívást kapott az elefántcsontparti ENSZ békefenntartók (ONUCI) parancsnoka: egyet a hadsereg vezérkari főnökétől, a másikat a csendőrség, a harmadikat az elnöki gárda parancsnokától. Mindhárman tűzszünetet kértek. A tűzszüneti kérelem után az ENSZ erők parancsnoka arra szólította fel a nemzetközi katonai kontingens tagjait, hogy kezdjék meg Gbagbo híveinek lefegyverzését, a fegyverek begyűjtését, de ugyanakkor tegyenek meg mindent a fegyverüket beszolgáltató katonák és civilek életének védelméért.
Alain Toussaint, Gbagbo európai képviselője kedden délelőtt a France 24 rádióadón keresztül határozottan cáfolta, hogy Gbagbo lemondását fontolgatná. – Az elnök a helyén van. Igaz, hogy a rezidenciát, ahol tartózkodik, tüzérségi támadás érte, de Gbagbo és hívei mindvégig kitartanak – mondta Toussaint.

Néhány ENSZ-tagállam – köztük mindenekelőtt Oroszország – meglepetten vette tudomásul, hogy a kéksisakosok, a francia kontingenssel együtt, hétfő este beavatkoztak az elefántcsontparti harcokba. Valójában a világszervezet  – katonáinak 2004-es Elefántcsontpartra vezénylése óta – több határozatot is hozott, amelyek a beavatkozást legitimálják. A legutóbbi, március 30-án kelt határozat szövegszerűen is kimondja, hogy az országban állomásozó békefenntartók minden szükséges eszközzel felléphetnek a nehézfegyverek civil lakossággal szembeni alkalmazása ellen.
Eközben folytatódott az abidjani francia katonai bázisra menekült külföldiek evakuálása. Ágai Zoltán, az elefántcsontparti EU-misszió magyar diplomatája többezred magával napok óta várja, hogy felkerüljön egy Párizsba induló repülőgépre.
Szakértők szerint Alassane Outtarának nem lesz könnyű dolga: az ország továbbra is megosztott, és Gbagbo hívei rengeteg fegyverrel rendelkeznek. Abidjanban még sokáig bizonytalan lesz a helyzet – vélekedett a Reuters hírügynökségnek egy elemző.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.