Eldördültek a fegyverek a szír-izraeli határon
Az izraeli hadsereg (IDF) még szombaton a honlapján számolt be az incidensről, pár nappal azután, hogy a hasdsereg egységeit készültségbe helyezték, amikor Szíriából rálőttek egy izraeli gépkocsira a Golán-fennsíkon. Arról, hogy szombati támadásnak van-e sérültje és mekkora az anyagi kár, az IDF nem tett említést, de jelezte, „szigorral” fogja megtorolni, ha a a jövőben még támadás Szíria területéről. Az IDF hivatalos panaszt nyújtott be a Golán-fennsík demilitarizált zónájában ténykedő ENSZ-erőkhöz. Korábban volt már példa arra, hogy a pufferzónába behatoltak a szír hadsereg tankjai a Basár el-Aszad elnök rezsimje ellen harcoló ellenzéki erők nyomában. Izrael élt panasszal emiatt is.
A stratégiai szempontból kulcsjelentőségű Golán-fennsíkot Izrael az 1967-es hatnapos háborúban szállta meg, 1973-ban pedig visszaverte a szír foglálási kísérletet is. Tűzszünetet a két ország 1974-ben kötött, az ekkor kialakított pufferzóna egy ENSZ-misszió, a UNDOF felügyeletére van bízva. Jelenleg 1032 osztrák, horvát, india, fülőp-szigeteki és japán katona teljesít szolgálatot itt.
A Golán-fennsík 1150 négyzetkilométerén 20 ezer izraeli zsidó és 20 ezer szíriai drúz él. Izrael 1981-ben annektálta a területet, de a lépést a nemzetközi közösséggel azóta sem sikerült elfogadtatnia.