Eltemették Ariel Saront
Valamennyi izraeli televíziós és rádiócsatorna egyenes adásban közvetítette a koporsó útját az állami gyászszertartásnak helyt adó kneszettől a Negev-sivatag északi részén lévő családi birtok, a Szikomor-tanya melletti „Szellőrózsa dombra”, ahol az egykori kormányfőt tizennégy évvel ezelőtt elhunyt felesége, Lili mellé temették.
Saront katonai tiszteletadással búcsúztatták: nyolc tábornok vitte vállán a sírhoz, majd temette el az izraeli zászlóba burkolt koporsót. Előbb a hadsereg főrabbija, majd Saron fiai, Omri és Gilád együtt mondták el a kaddist, a zsidó gyászimát édesapjukért.
A sírnál a család kérésére csak Beni Ganc vezérkari főnök mondott beszédet, aki Saron vezetői képességeit méltatta, de felelevenítette ellentmondásos jegyeit is. „Deres hajú harcos hangversenybérlettel, merész parancsnok és megfontolt tervező”, mondta. „Tudta, miként kell kiválasztani a legjobb katonákat, a legbátrabbakat, a következő generációt. Nincs olyan katonai doktrína, melyben ne lenne jelen parancsnoki ujjlenyomata”- tette hozzá.
Később fiai búcsúztatták érdemeit méltatva. Gilád felsorolt számos esetet, amikor apjuknak sikerült megbirkózni a lehetetlennek tűnő feladatokkal is. Az iraeli katonáknak és zsidó telepeseknek a Gázai övezetből történt kivonása miatt Saront ért bírálatokra utalva felelevenítette, hogy a néhai kormányfő mintegy száz települést alapított az 1967-es határ mindkét oldalán, többet mint bárki más.
Egy halotti ima, majd Miki Gavrielov, egy népszerű énekes „Anyaföld” című dalának elhangzása után előbb az izraeli állami méltóságok, majd a külföldi delegációk vezetői - köztük Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára - elhelyezték koszorúikat a friss síron. Végül katonai díszsortűz zárta a temetést.
A kneszet előtti hivatalos állami rendezvényen beszédet mondott Benjámin Netanjahu kormányfő, Simon Peresz elnök, Juli Edelstein, a kneszet elnöke, valamint a család által felkért két szónok: Simon Kahaner, egykori beosztottja a legendás 101-es ejtőernyős egységből (Izrael első, Saron által életre hívott és vezetett kommandójából), és Marit Danon, aki Saron miniszterelnöki titkára volt. Netanjahu azt mondta, Saron az egyik legnagyobb katonai parancsnok, aki Izraelnek valaha volt. „Pragmatikus volt, és ez a pragmatizmus abban a mély elkötelezettségben gyökerezett, amelyet Izrael iránt érzett. (...) Megértette, hogy létezésünket és biztonságunkat érintő kérdésekben szilárdan ki kell állnunk magunkért. Ezekhez az elvekhez ragaszkodunk azóta is” – méltatta Saront a jelenlegi kormányfő, jelezve, hogy nem mindig értettek egyet, például a Saron által elrendelt 2005-ös gázai kivonulás ügyében sem. Peresz a maga részéről „élő katonai legendaként” méltatta Saront, aki szerinte mindig is Izrael békéjéről álmodott.
A hétfői búcsúszertartásra huszonhárom külföldi küldöttség érkezett Jeruzsálembe. Elment Joe Biden amerikai alelnök, Szergej Lavrov orosz Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter, Tony Blair volt brit miniszterelnök, az Európai Unió közel-keleti különmegbízottja is. Biden a megemlékező beszédében felidézte azt az emblematikus fényképfelvételt, amelyen Saron az 1973-as háború egyik októberi győzelme után kötéssel a fején látni, ami az amerikai alelnök szerint a szimbóluma volt annak, hogy Izrael segítség nélkül megáll a saját lábán és harcol magáért.
Biden kitért arra is, hogy az Egyesült Államok és a Saron vezette izraeli kormány között mély nézetkülönbségek feszültek. Szerinte Izraelnek Saront a győzelmeivel és hibáival együtt kell értékelnie, de – tette hozzá elismerően – a néhai tábornok és miniszterelnök mindvégig rendületlenül Izrael biztonságát tartotta szem előtt. „Bonyolult ember volt. bonyolult időkben és bonyolult környezetben” – fogalmazott az amerikai alelnök.
A maga méltatásában Blair arról beszélt, hogy Saron a háborúban és a konferenciatermekben is Izraelért küzdött, és tudta, hogy a valódi béke, amelyet az arabok és az izraeliek méltósággal kötnek meg, az Izreal biztonságának a záloga.
A magyar kormányt Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára képviselte.
Saron örök nyughelye mindössze tíz kilométerre van a gázai határtól. A végakarata volt, hogy narancsligetekkel övezett birtokán, a Szderót melletti Havat Hasikmimben lévő Szikomor-birtokon temessék el a nemzeti temető, a jeruzsálemi Herzl-hegy helyett. Hétfő reggel a Gázai övezetből két rakétát lőttek a izraeli területekre, de ez nem változtatta meg az előkészületeket. A területet drónokkal és más eszközökkel ellenőrzi az izraeli légierő a temetés idején.
Saront az utolsó útjára ezrek kísérték el. Védelmükre a környékre telepítették a Vaskupola védelmi rendszer egy egységét is. Autókat nem engedtek be, a gyászolókat különbuszokkkal vitték a helyszínre. A környéken biztonsági kapukat állítottak fel. Nyolcszáz rendőr vigyáz a tömeg nyugalmára, a távolabb állók számára hat hatalmas kivetítőn mutatják majd a sírnál zajló eseményeket. Itt Miki Gavrielov elénekelte Saron egyik kedves dalát, ami után az elhunyt tábornokot és kormányfőt katonai szertartással örök nyugalomra helyezték. Beszédet mondott Saron két fia, Omria és Gilad, az izraeli és külföldi közéleti méltóságok pedig megkoszorúzták a sírt. A szertartást sortűz zárta le.