Válsághoz vezethet az afgán elnökválasztás
Afganisztánban befolyásos politikusok azt javasolják, hogy halasszák el vagy egy évvel hozzák előre a 2014-ben esedékes elnökválasztást, mivel alkotmányos válságtól félnek. Ebben az évben fognak ugyanis kivonulni a külföldi csapatok, az afgán katonaságnak és rendőrségnek egyedül kellene megküzdenie a tálibokkal, a hátrahagyott demokrácia pedig még nem annyira erős. A 2009-es választást egyébként hónapokkal elhalasztották az időjárásra és a biztonsági kérdésekre hivatkozva.
A független választási bizottság szerint nem fogják megváltoztatni az időpontot. Sokan attól félnek, hogy a jelenlegi elnök, Hamid Karzai az instabil politikai helyzetre és a biztonságra hivatkozva meg akarja hosszabbítani uralmát. Kabuli kormányközeli források szerint Karzai abban bízik, hogy ha 2014-ben nem sikerül megtartaniuk a választásokat, akkor még pár évig az elnöki székben maradhat. A tálibok azonban illegitimnek tekintik Karzai kormányát, így ez további nyugtalansághoz vezethet.
A vita azt is mutatja, hogy mennyire törékeny még a demokrácia Afganisztánban a több mint egy évtizedes külföldi jelenlét, politikai és pénzügyi segítség ellenére. Az afgán politikusok attól félnek, hogy a politikai átmenet nem lesz békés, az erőszak is egyre terjed az országban. Omar Daudzai, Hamid Karzai elnök bizalmasa szerint az erősödő tálibok megfélemlíthetik az embereket, akik emiatt nem mernek majd elmenni voksolni, és ez ellehetetleníti a választást, ami pedig alkotmányos válsághoz vezethet. Daudzai azt is elmondta, hogy ha időközben eredményeket érnének el a tálibokkal a béketárgyalásokon, akkor akár ők is állíthatnának jelölteket, ez pedig még bátorítaná is az embereket a szavazásra.
Mindeközben Afganisztán északi részén öngyilkos merénylő robbantott, eddig tíz áldozatról és több tucat sérültről tudni. A merénylő állítólag egy tisztviselői találkozó résztvevőit célozta Majmana városában, amely Farjab tartomány központja. A gyűlést a város legnagyobb piaca mellett tartották, a merénylő bejutott a találkozóra, és ott támadt. A tartomány az ország északi részén van, errefelé a merényletek sokkal ritkábbak mint a déli vagy a keleti részen. A halottak között nők és gyerekek is vannak.