Együtt tüntettek a körülmetélésért
Németországban a vallási szervezetek már hónapok óta háborognak a kölni ítélet miatt. Ahogy vasárnap Lala Süsskind, a berlini zsidó hitközség korábbi vezetője a tüntetésen hangsúlyozta, „elfogadhatatlan, hogy a körülmetélésről hozzá nem értő és intoleráns emberek beszélnek”. Süsskind szerint a fiúgyermekek körülmetélése döntő jelentőségű a zsidó és a muzulmán identitás kialakulásában, nem beszélve arról, hogy a gyakorlatra az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is rábólintott. Kenan Kolat, a németországi törököket tömörítő szervezet (TGD) vezetője a maga részéről arról beszélt, hogy a beavatkozást kellő szakértelemmel és megfelelő higiéniai körülmények között hajtják végre. „Németországban „senki sem akadályozhatja meg, hogy tovább ápolják az évezredes hagyományt” – szögezte le a török politikus.
A vasárnapi tüntetés oka, a nagy németországi és nemzetközi felháborodást kiváltó per még 2010-ben indult, miután egy muzulmán család fejvesztve rohant be egy négyéves kisfiúval a kórházba, mert otthon nem tudták elállítani a vérzését a rituális vallási beavatkozás nyomán. A kórházban ez gond nélkül sikerült, ám egy szemfüles ügyész felkapta a fejét az esetre, és veszélyeztetés vádjával feljelentést tett a körülmetélést végző orvos, a mohel ellen. A nyilvánvalóan precedensértékűnek szánt ügyben első fokon a családnak kedvező ítélet született, amely kimondta, hogy a körülmetélés a vallásszabadság része. Az ügyészek ezután fellebbeztek, a másodfokú ítélet bírája pedig az elsővel homlokegyenest ellentétben álló érvekkel a kisfiú testi épségét vette védelmébe. „A testi épséghez való joga többet nyom a latban a szülők alapvető jogainál, a körülmetélés pedig sérti a kisfiú érdekeit, hogy élete későbbi szakaszában maga dönthessen a vallási meggyőződéséről” – hangzott a másodfokú ítélet indoklása. Később Bajorországban vizsgálat indult egy rabbi ellen a vallási hagyomány melletti kiállás miatt, a Német Orvosi Kamara, a Bundesärztekammer ezután külön nyilatkozatban tanácsolta el az orvosokat a körülmetélés végrehajtásától.
Ezt azonban a németországi muzulmán és zsidó szervezetek nem hagyták annyiban. A felhördülés akkorára sikerült, hogy a szövetségi kormány sietve bejelentette, nemsokára egész Németországban törvény fogja garantálni a körülmetélés szabadságát. Utoljára csütörtökön Sabine Leutheusser-Schnarrenberger szövetségi igazságügyi miniszter igyekezett nyugtatni a muzulmánokat és a zsidókat a körülmetélessel kapcsolatos bizonytalansággal kapcsolatban, előtte pedig átmeneti megoldásként Thomas Heilmann berlini tartományi igazságügyi miniszter jelezte, hogy a német fővárosban már most legális a körülmetélés, mindaddig, amíg a beavatkozást vonatkozó előírások betartásával végzik el. A tiltakozók azonban nincsenek túlságosan elragadtatva. Süsskind Heilmann bejelentésére úgy reagált, az jó szándékot tükröz ugyan, de ez nem elég, mert a törvényben az van, hogy a zsidó szülőknek nyilatkozniuk kell a vallási indíttatásról, mielőtt a gyerekük a mohel kése alá fekszik. „Mintha egy hatalmas J betű virítana rajtam” – vélte a berlini zsidó hitközség korábbi vezetője.