Szíria: egységkormányt javasol az ENSZ
Kofi Annan azt javasolja, hogy Szíriában hozzanak létre nemzeti egységkormányt a jelenlegi kormány és az ellenzék képviselőiből.
Az ENSZ és az Arab Liga különmegbízottja kizárná viszont a nemzeti egységkormányból mindazokat, akiknek a részvétele meghiúsíthatná a megbékélést célzó erőfeszítéseket és a stabilitás helyreállítását. Bár Annan konkrétan nem nevezte meg Bassár el-Aszad szíriai elnököt, ez a kitétel elsősorban rá vonatkozik – közölték diplomáciai források szerdán New Yorkban.
Annan kezdeményezését már támogatásáról biztosította a Biztonsági Tanács öt állandó tagja, köztük az első hírek szerint Oroszország is. Több diplomata szerint ez elmozdulást jelezhetne az orosz álláspontban, bár az egyelőre nem világos, hogy a támogatás elvi jellegű-e, vagy Moszkva kihátrált a szövetségesének számító Aszad mögül.
Délután az orosz külügyminiszter már cáfolta is a híreket: – Semmiféle egyeztetett megállapodás nincs, a tervek kidolgozása továbbra is zajlik – közölte újságírók előtt Szergej Lavrov- Az orosz diplomata hozztette: nem tárgyalták Aszad esetleges távozását sem. Megismételve Moszkva korábbi álláspontját, Lavrov kijelentette, hogy az orosz fél tovbbra is elutasít bármiféle külső beavatkozást, "amely még a líbiainál is rosszabb helyzetet teremtene". – Ez vonatkozik Aszad sorsára is – idézte Lavrovot az Interfax. Lavrov felhívta a figyelmet, hogy tárgyalni fog a ma Szentpétervárra érkező Hillary Clintonnal is. Az amerikai külügyminiszter hivatalosan a "Nők és a gazdaság" című három napos konferencira megnyitójára érkezik a történelmi fővárosba. Honap már Genfben tárgyalnak szakértők, a szombati Szíria-konferencia előtt.
Oroszország többször is megismételte, hogy nem ragaszkodik ahhoz, hogy Aszad mindenáron hatalmon maradjon, de a döntést a szíriai népnek kell meghoznia, s nem külső nyomásra vagy katonai beavatkozás hatására, miként az Líbiában történt. Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország a szíriai elnököt tartja felelősnek a vérontásért és az erőszakért, amelynek az ENSZ becslései szerint legalább tízezer áldozata van.
A 16 hónapja dúló konfliktus megoldását célzó javaslat lesz az egyik fő napirendi pont azon a tanácskozáson, amelyet szombaton tartanak Genfben a BT öt állandó tagja, továbbá Törökország, Irak, Kuvait, Katar és az Európai Unió részvételével. A politikai átmenetet elősegítő irányelveinek elfogadását Annan előfeltételül szabta ahhoz, hogy megszervezze a genfi értekezletet.
A tanácskozáson, amelyen Hillary Clinton amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is jelen lesz, megállapodásra kell jutniuk a résztvevőknek a politikai átmenet részleteiről és az új javaslat végrehajtásának mechanizmusáról.
Annan azt is szeretné elérni, hogy élesszék fel hatpontos béketervét, mert nem sikerült elérni a harcok leállítását a kormányerők és a fegyveres ellenzék között, noha elvileg mindkét fél elfogadta azt.
Szíriában tovább folytatódtak az összecsapások, Damaszkuszban a Legfelsőbb Bíróság előtti parkolóban robbantottak. Egyesek szerint a merénylet szimbolikus jelentőségű, az Aszad-rezsim hatalmi központját támadták meg. A szír állami tévé a felkelőket tette felelőssé.
Mindeközben Törökország készülődik, katonákat és légvédelmi rakétaállásokat rendelt a határhoz. Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök bejelentette, mindenféle "katonai elem", amely eléri a török határt, célpontnak számít majd.