Egységgel próbálkozik a szír ellenzék
A Szír Forradalmi és Ellenzéki Erők Nemzeti Koalíciója néven alapított 60 tagú testület elnöke Moaz al-Katib lett. Katib a damaszkuszi ellenzék egyik vezéralakja, geofizikus, az Omajjád-nagymecset korábbi imámja. A mérsékelt iszlamistaként ismert férfit a szír titkosszolgálatok többször őrizetbe vették és kihallgatták a forradalom tavalyi kitörése óta, mígnem júliusban végül Egyiptomba menekült. Megválasztásához sietve gratuláltak a nyugati országok, az ellenzéki konferenciát vendégül látó Katar, illetve Törökország is.
Ellenzéki egységre Szíriában nagy szükség van, a forradalmat támogató Nyugatnak ugyanis eddig egyszerűen nem volt kivel mérvadó tárgyalásokat folytatnia – és anyagi támogatást adnia – azok közül, akik Basár al-Aszad elnök és rezsimje alternatívájaként jelentkeztek. A nemzeti koalícióról szóló megállapodás is csak nyögvenyelősen jött létre: megtörtént, hogy egy-egy ellenzéki szervezet egyszerűen kivonult a konferenciáról, amikor elfajult a vita, a kölcsönös vádaskodások és a látványos széthúzás pedig már a nyugati diplomatákat is feszélyezni kezdte. A legnagyobb ellenzéki ernyőszervezetnek, a Szíriai Nemzeti Tanácsnak (SNC) 22 képviselője lesz a nemzeti koalícióban. (Az SNC korábbi vezetője, Burhan Ghalioun azután mondott le, hogy megvádolták, saját alakulata, a Muzulmán Testvériség iszlamistáival tölti fel az ernyőszervezet vezetését.)
Katib megválasztását Washingtontól Párizsig érezhető megkönnyebbüléssel fogadták. Üdvözlő üzenetében Mark Toner amerikai külügyi szóvivő kijelentette, hogy az Egyesült Államok támogatni fogja a nemzeti koalíciót az Aszad-rezsim „véres uralmának” megdöntésében, William Hague brit külügyminiszter „mérföldkőről” beszélt, Hague francia kollégája, Laurent Fabius pedig azt mondta, országa mindent megtesz, hogy az új testületet Szíria legitim politikai képviselőjének ismerjék el. Ahmed Davutoglu török külügyminiszter ennek kapcsán úgy vélte, a nemzetközi közösség nem bújhat többé kifogások mögé, támogatnia kell az ellenzéket. Szíriában a felkelők között egyre több a szélsőséges, és a Nyugat nem akar az ő kezükbe fegyvert adni. Ez és az ellenzéki széthúzás az oka, hogy eddig az SNC és a harcoló ellenzéki egységeket koordináló Szabad Szíriai Hadsereg (FSA) sem kapott hathatós támogatást a Nyugattól.
Az Aszad-rezsim támogatójaként ismert két nagyhatalom, Oroszország és Kína ezzel szemben fenntartásokkal fogadta a nemzeti koalíció megalakulását. Ahogy Moszkvában és Pekingben is hangsúlyozták, a fő cél a mielőbbi, vérontás nélküli rendezés, mindenféle külső beavatkozás nélkül.
Programbeszédében Katib azt mondta, az ellenzék minden szunnitának, alavitának, síitának, kereszténynek és drúznak szabadságot követel. Az alavita Aszad-rezsim legtöbb tagjával szemben Katib szunnita, megválasztása jó húzás azzal a rendszerrel szemben, amely a többségben lévő szunnitákkal riogatja a többi vallási és etnikai kisebbséget. E félelemkeltéssel szemben Katib az egység szimbóluma lehet: az egyiptomi menekülés előtt volt egy nagy beszéde, amelyhez a szíriai keresztények és az alaviták vezetőjével az oldalán állt a nyilvánosság elé.
Katib két helyettese közül az egyik az ismert emberi jogi aktivista hölgy, a szekulárisokat képviselő Szuhair al-Atasszi, a másik egy disszidens üzletember, Riad Szeif. A Nemzeti Koalíciónak állítólag saját katonai tanácsa is lesz, benne az FSA-val. Az FSA és az SNC viszonya hírhedten feszült volt eddig; az ellenzéki egységek tárgyalóasztalhoz ülni sem hajlandók az ernyőszervezet képviselőivel.
Mindeközben Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár visszafogottságot kért Izraeltől és Szíriától amiatt, hogy a Golán-fennsíkon kiéleződött a feszültség a két ország között. Az izraeli hadsereg az 1973-as háború óta első alkalommal adott le figyelmeztető lövéseket szíriai területre vasárnap azt követően, hogy a szíriai hadsereg és a felkelők harca közben eltévedt aknagránátok csapódtak be az Izrael által megszállt fennsíkon.
Az izraeli hadsereg hétfőn bejelentette, tankokkal lövéseket adtak le szír tüzérségi egységekre, miután újabb aknagránátok landoltak egy katonai állás mellett. A hadsereg rádiója szerint halálos áldozatokról egyelőre nem érkezett hír, Szíria pedig azt kérte tőlük, hogy ne lőjenek többet. A BBC tudósítója szerint ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy Izrael belekeveredne a szír polgárháborúba, éppen az ellenkezője: Izrael a tanktűzzel azt üzeni, nem tolerál több eltévedt gránátot.
A legutóbbi becslések szerint Szíriában 38 ezren haltak meg erőszakcselekményekben a forradalom tavaly márciusi kitörése óta.