Egyre többen akarnak szeletet az Északi-sarkból
A nyolc országot – Dániát, az Egyesült Államokat, Finnországot, Izlandot, Kanadát, Norvégiát, Oroszországot és Svédországot – egyesítő szervezet külügyminiszteri értekezletén, amelyet egy a sarkkörön túli svéd városban, Kirunában tartottak, Kína, India, Japán, Dél-Korea, Olaszország és Szingapúr kapott lehetőséget arra, hogy a jövőben – igaz, döntési jog nélkül – részt vegyen a csoport tanácskozásain.
Az Európai Unió is pályázott ilyen státusra, ám erről csak később döntenek. Kanada kereskedelmi viták, köztük a fókaprémből készült termékekre elrendelt, elsősorban a sarkvidék őslakosait sújtó EU-tilalom miatt egyelőre nem támogatta a kérelmet, Oroszország pedig arra hivatkozik, hogy az unió amúgy is befolyásolni tudja a szervezetet, amelynek tagjai között több EU-tagállam is van.
A nagy érdeklődés jelzi, hogy az Északi-sarkvidék mind komolyabb gazdasági és geopolitikai szerepet kap, és vele együtt nő az 1996-ban főleg a környezetvédelem összehangolására létrehozott Északi-sarki Tanács tekintélye is. A térség jégtakarójának olvadása miatt egyre inkább hozzáférhetővé és gazdaságosan kitermelhetővé válnak ásványkincsei. Márpedig becslések szerint a Föld még feltáratlan olajkészleteinek 13 százaléka, földgáztartalékainak pedig a harmada ott található. Különös jelentősége van tehát annak az ugyancsak mostani értekezleten szentesített megállapodásnak, amely a tengeri olajszennyezés elkerülését és semlegesítését célzó előírásokat tartalmaz.
Növeli a térség fontosságát az is, hogy a klímaváltozás következtében a nyári hónapokban járhatóvá válik a sarkvidéken át vezető északi hajózási útvonal. Ez a Sanghaj és Hamburg közötti távolságot például több mint ötezer kilométerrel rövidíti le, az Indiai-óceánon és a Szuezi-csatornán át vezető hagyományos útvonalhoz képest. A BBC által idézett adatok szerint 2010-ben például még csak négy hajó szállított 111 ezer tonnányi terhet ebben az irányban, míg tavaly már – a rakterében 1,26 millió tonna áruval – 46 vízi jármű járta meg ezt az utat.