Politika lesz a kivégzésekből
Bár tavaly kettővel több, összesen 682 kivégzést hajtottak végre a világon, a trend az, hogy a halálbüntetés kezd a múlté lenni – derül ki abból a jelentésből, amelyet az Amnesty International hozott nyilvánosságra szerdán. Ahogy Salil Shetty, a halálbüntetést kivétel nélkül ellenző jogvédő szervezet főtitkára felhívta a figyelmet, a 21 ország azt jelenti, hogy kivégzést tavalyelőtt a világ bármelyik tíz országából csak egyben hajtottak végre, a politikai vezetésnek pedig fel kell tennie a kérdést, miért folyamodik ilyen „kegyetlen büntetéshez” akkor, amikor már az egész világ maga mögött hagyja. Az AI jelentése ez utóbbival kapcsolatban megjegyzi, hogy a bűnözés elleni erődemonstráción túl a hatalom sok országban egyre inkább politikai célokra használja fel a kivégzéseket. „Több nyugtalanító példa is van, amelyik azt mutatja, hogy a politikusok azt fitogtatták, képesek fellépni a bűnözés ellen, és képesek elhallgattatni a kritikusaikat” – idéz a Spiegel a dokumentumból. Tavaly a világ 21 országában hajtottak végre halálbüntetéseket. Ez ugyanannyi, mint tavalyelőtt, de jelentős csökkenésnek számít ahhoz képest, hogy egy évtizeddel ezelőtt még 28 olyan ország volt, ahol embereket végeztek ki.
Mint évről évre mindig, a 682 tavalyi kivégzés kozmetikázott szám. A legtöbb kivégzést ugyanis még mindig abban a Kínában hajtják végre, ahol a hatóságok nem hoznak nyilvánosságra adatokat a dologról. Ezek híján pedig csak becslések születhetnek: az AI szerint 2012-ben a kínai hatóságok valamivel több mint kétezer embert végeztek ki. A második helyen Irán áll, ahol 2012-ben 314 embert végeztek ki, ezután pedig az az Irak következik, ahol a hatóságok „riasztóan” sok, 129 embert küldtek át a másvilágra – kétszer annyit, mint egy évvel korábban. Szaúd-Arábiában 79, az Egyesült Államokban 43 halálbüntetést hajtottak végre. Az AI megemlíti, hogy bár 2011-ben is 43 amerikai fizetett az életével a bűneiért, halálbüntetést tavaly kevesebb szövetségi államban hajtottak végre, kilencben az egy évvel korábbi 13-hoz képest. Nyolc év után tavaly India újra feliratkozott a halálbüntetést végrehajtó országok listájára a 2008-as mumbai merényletek egyedüli terrorista túlélőjének, Adzsmal Kaszabnak a kivégzésével. Európában felemásra sikerült a kép. Amíg tavaly Lettország volt a világ 97. állama, ahol eltörölték a halálbüntetést, Fehéroroszország, a kontinens egyedüli országa, ahol még hatályban van, tavaly három embert végzett ki.
Ami a halálos ítéletek számát illeti, azzal kapcsolatban viszont reménykeltő a helyzet: a tavalyelőtti 1923-mal szemben 2012-ben 1722 embert ítéltek halálra, 63 helyett a világ 58 országában.