Egyre hűvösebben fogadják Obama politikáját
A Pew Research Center 21 országban végzett felmérése szerint Barack Obama külpolitikájának népszerűsége a legtöbbet Kínában esett, 57-ről 27 százalékra. A felmérésben részt vevő országok szinte mindegyike ellenezte az Egyesült Államok dróntámadásait, leginkább a Közel-Keleten, Mexikóban és Görögországban ítélték el a pilóták nélküli gépekkel végrehajtott légicsapásokat. Az utóbbi időben egyre többen kapcsolták össze Obama nevét a dróntámadásokkal, főleg miután a The New York Times cikkéből kiderült, az amerikai elnök személyesen ad parancsot a támadások elindításához.
A kutatásból az is kiderül, hogy a nemzetközi közösség a klímaváltozással és a palesztin–izraeli konfliktussal kapcsolatban nagyon sokat várt Obamától, ez azonban a gyakorlatban már nem teljesült.
A külpolitika népszerűtlensége ellenére az USA legtöbb szövetségese, főleg az európai államok még mindig bíznak Obamában. Európában öt országot vizsgáltak 2009-ben és 2012-ben, a két időpont között eltelt időben 15 százalékot esett az elnök külpolitikájának népszerűsége. Valamivel többet esett a muszlim államok és Oroszország bizalma, habár ezekben az országokban Obama elnökségének kezdetén is nagyon alacsony volt az elnök politikájának támogatottsága. Azt azonban meg kell jegyezni, hogy Obama még mindig sokkal népszerűbb, mint George W. Bush második elnökségi mandátuma végén; habár Pakisztánban politikájuk népszerűsége egy szinten van, Libanonban pedig csak hajszálnyi különbség van köztük.
A felmérésben több témára is kitértek, a középpontban azonban az amerikai elnök külpolitikája állt. – Akkor látjuk, miben csalódtak valóban az országok, ha a szakpolitikákat vesszük alapul – mondta Richard Wike, a központ Global Attitudes Projectjének vezetője.
Obama külpolitikájának népszerűségén kívül a felmérés bemérte a gazdasági hatalmak megítélését is. Németország, Nagy-Britannia, Franciaország és Spanyolország már Kínát, és nem az USA-t tartja a legnagyobb gazdasági erőnek. Wike szerint ez a 2008-as gazdasági válság után változott meg. A Közel-Keleten azonban még mindig kedveltek az amerikai vállalkozások, a legtöbb országban pedig továbbra is népszerűek az amerikai tudományos-technológiai eredmények és a demokráciafelfogás.