Egyre befolyásosabb az al-Kaida Szíriában
Az al-Kaidával szoros kapcsolatot tartó al-Nuszra Front a felekezeti szembenállást kihasználva toboroz új, szunnita tagokat, akik elnyomva érzik magukat a síita iszlám alavita irányzatához tartozók miatt. (Aszad elnök és köre is alavita.) Az Egyesült Államok által múlt héten terrorista szervezetnek nyilvánított csoport amúgy egyre népszerűbb a szunnita szírek között annak ellenére, hogy nevükhöz sok erőszakos cselekmény, halálos bombarobbantás kötődik Aleppóban és Damaszkuszban, több videofelvétel szerint pedig az elfogott kormánypárti katonákat azonnal lelövik, néha lefejezik.
Az al-Nuszra Reutersnak nyilatkozó tagjai elmondták: céljuk, hogy „újjáélesszék az iszlám kalifátust, amely a hetedik századra, Mohamed prófétához és társaihoz nyúlik vissza. Azokhoz, akik az Európába is benyúló nagy birodalom előfutárai voltak.” Ez sok szírt – keresztényeket, alavitákat és szunnitákat is – megrémíthet, azzal fenyeget ugyanis, hogy a szélsőségesek a tálibokéhoz hasonló uralmat vezetnének be. A csoport célkitűzése a nemrég létrehozott, már több ország által is a szír nép képviselőjeként elismert új szír koalíció terveitől pedig eléggé idegen.
Egy Reutersnak nyilatkozó szír egyetemista elmesélte, azért csatlakozott az al-Nuszrához, mert már elege volt az alavita hivatalnokok elnyomásából. Elmondta azt is, hogy nagyon szimpatizál a Hizb ut-Tahrir nemzetközi iszlám párttal, akik szintén vissza akarják állítani azt a kalifátust, amelyet Musztafa Kemal Atatürk törölt el 1924-ben. A fiatalember kifogasolta, hogy a hadseregben betiltották az imádkozást, aki pedig gyanúba keveredik, azt a legtávolabbi katonai állomáshelyre helyezik. Szerinte egyébként a Szabad Szír Hadsereg is sok szempontból ugyanazt akarja, mint ők, és támogatnák az iszlám államot is.
Ellenzéki információk szerint azok, akik annak idején segítettek az al-Kaidához csatlakozó dzsihádistáknak Szíriából Irakba jutni, most az al-Nuszrának dolgoznak, és hozzák vissza az embereket Szíriába. Azt nem tudni pontosan, hogy a szervezetet ki pénzeli, de nagyon sok támogatást kapnak Irakból. Az sem világos, hogy ki irányítja a szervezetet. Egy ellenzéki forrás szerint nincs is konkrét vezető, a csoport inkább egy ernyőszervezetre hasonlít, ahol a különböző térségekben jelen lévő egységek között kevés a koordináció. Ráadásul a szervezet a tagokat tekintve sem egységes: például Damaszkuszban sokkal toleránsabbak a harcosok, mint Idlibben, ahol főleg szír tagok vannak, ellentétben más városokkal. Létszámukat ezres nagyságrendűre teszik, főleg Aleppo és Idlib térségében vannak sokan, ahol összehangolt támadásokat szoktak indítani más iszlamista csoportokkal.
Az aktivista szerint azonban nem tűnik úgy, mintha a tálibokéhoz hasonló törvénykezést akarnának bevezetni, sokan pedig azt mondták, hogy csak a fegyverek miatt csatlakoztak hozzájuk. Az azonban nagy kérdés az ellenzék számára, hogy ha sikerül megdönteni az Aszad-rezsimet, akkor mit kezdjenek a csoporttal, amely várhatóan minden nem iszlám rendelkezésre nemet fog majd mondani.
700 ezer dollár az elrabolt mérnökért
Átszámítva 700 ezer dollárt követelnek annak a két orosz és egy olasz mérnöknek a szabadon engedéséért, akiket hétfőn hurcoltak el Szíriában.
A három külföldit, egy magánkézben lévő acélöntöde alkalmazottjait hétfőn tartóztatták föl a Tartúsz és Homsz közötti országúton – írta a moszkvai Kommerszant.
Az orosz napilap egy diplomát idézve azt írta, hogy az emberrablók 50 millió szíriai fontot követelnek az öntödét üzemeltető cégtől. Oroszország együttműködik többek között az olasz és az amerikai hatóságokkal azért, hogy elérje állampolgárai kiszabadulását – írta a Kommerszant.
Szíriában polgárháborúba torkollott a 21 hónapja kezdődött belpolitikai válság. A harcokban eddig több mint 43 ezer ember vesztette életét a lázadók szerint.