Egyre dühösebbek az Irakban elesett britek rokonai
A brit diplomáciai szolgálat egykori magas rangú tagja vezetésével vizsgálódó öttagú testület 2009-ben kezdte és 2011-ben fejezte be meghallgatásait. Több száz embert hallgattak meg, köztük Tony Blair volt munkáspárti miniszterelnököt, akinek hivatali ideje alatt a szigetország az Egyesült Államok oldalán belépett a háborúba, jelentésüket azonban mind a mai napig nem ismertették.
Chilcot szerint ennek az az oka, hogy lehetőséget akarnak biztosítani a dokumentumban bírált személyeknek a reagálásra. A politikus többször is megtagadta, hogy határidőt tűzzön ki a jelentés nyilvánosságra hozatalára.
A 2003-ban kezdődő háborúban elesett katonák családjait képviselő ügyvédek szerint a bizottság vezetője viszont törvénytelenül jár el azzal, hogy nem jelöl meg dátumot. Jogászok eddig 29 család képviseletében írtak levelet John Chilcotnak, amelyben felszólítják, hogy szabjon határidőt a tanúknak a reagálásra, és tegyen ígéretet arra, hogy év végéig nyilvánosságra hozza a jelentést. Ellenkező esetben bíróságon fogják követelni ezt.
Az ügyvédek érvelése szerint a késlekedés csak további szenvedést okoz a családoknak, amelyek végre tudni akarják az igazságot Nagy-Britannia iraki szerepvállalásáról. A vizsgálat a 2003 és a 2009 közötti időszakra terjed ki.
A jelentés nyilvánosságra hozatalának késedelmével kapcsolatban nemrég már David Cameron miniszterelnök is úgy fogalmazott, hogy „gyorsan fogy a türelme”, és szeretné tudni, mikor ismertetik a dokumentumot. A konzervatív kormány szerint bár többször is felajánlották, hogy további embereket biztosítanak a bizottság munkájának felgyorsítására, a testület ezt elutasította.