Irina Bokova az UNESCO új főigazgatója
Az UNESCO évtizedek óta a politikai csaták színtere. Az Egyesült Államok például hosszú időre kivonult a szervezetből – azzal indokolta ezt, hogy a szervezet Amerika- és Izrael-ellenes határozatokat hozott. Az ENSZ kulturális és oktatási szervezete meg is sínylette az addigi legnagyobb tagdíjfizető hiányát.
A mostani vezérigazgató-választást is politikai izgalmak előzték meg. Kilencen indultak a posztért, de csak egy személy váltott ki vitát: az eddigi egyiptomi kulturális miniszter, a 71 éves Faruk Hoszni. Az egykori képzőművész huszonkét éve kulturális miniszter Egyiptomban, és sokan nevezik őt ellentmondásos személyiségnek. Többször kihívta a fundamentalista körök, a Muzulmán Testvériség haragját nyilatkozataival; egyebek között, amikor az iszlám kendőviselet ellen fellépett. Egyiptomi irodalmárok azért bírálták, mert – állításuk szerint – minisztersége alatt az egyiptomi irodalom minősége visszaesett, kevesebb könyv jelent meg. Mások arra emlékeztettek, hogy Hoszni nem védte meg a nézeteik miatt üldözött művészeket országában.
De az igazi nagyágyúk – köztük a Nobel-békedíjas Elie Wiesel – Hoszni zsidógyűlölő kifakadásai miatt léptek fel ellene. A miniszter ugyanis azt nyilatkozta, hogy elégetne minden héber nyelvű könyvet az alexandriai nemzetközi könyvtárban. Később a palesztinokat ért igazságtalanságok miatt erős felindulásával magyarázta kitörését, és rögtön hozzátette, hogy ő nem is vádolható antiszemitizmussal, mert minisztersége alatt kezdtek hozzá az elhagyatott zsinagógák rendbehozatalához.
Az Egyesült Államok UNESCO-képviselője korábban azt mondta, hogy megvonják a szervezettől az anyagi támogatást, ha Hosznit megválasztják. Az egyiptomi minisztert az arab és afrikai országok, több harmadik világbeli tagállam támogatja. (Az UNESCO történetének évtizedei alatt hagyományosan a Kelet–Nyugat-konfrontáció színtere volt.) Ezzel együtt csak 29 szavazatot kapott az első fordulóban. Ugyannyit, mint ellenfele, a végül nyertesként kikerülő 58 éves bolgár diplomata Irina Bokova.
A jelenlegi párizsi nagykövet Bokova kevésbé színes egyéniség, egész életét külügyi szolgálatban töltötte, két évig miniszter is volt. Úgy tűnik, az európaiak semlegesnek látszó vészjelöltjeként lett esélyes a választás tegnapi utolsó, ötödik fordulója előtt. A szavazás egyéni és titkos volt.