Egyiptomi baleset: három áldozatot már azonosítottak
A Külügyminisztérium közigazgatási államtitkára elmondta: a huszonkilenc sérültből a négy legsúlyosabb állapotban lévőt Kairóba szállították, a többiek Hurghada két kórházában kaptak ellátást. Négy könnyebb sérült már egy szállodában várja mielőbbi hazatérését. Bába hozzátette, hogy Budapest magyar szakembereket küld a baleset kivizsgálására: az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóságtól egy pszichológus utazott a helyszínre, hogy segítse a túlélőket a tragédia feldolgozásában, az Országos Mentőszolgálat egy orvoscsoporttal van jelen, míg az Országos Rendőr-főkapitányság két közlekedésbiztonsági szakemberét küldte ki a baleset körülményeinek kivizsgálására. Bába szavai szerint a baleset mögött műszaki hiba vagy a sofőr figyelmetlensége állhat, de biztosat csupán a vizsgálat befejezése után lehet mondani. Ezután lehet majd a felelősséget is megállapítani, akár az utazási irodát illetően is. (Beszámolók szerint ugyanis nyílt titok volt, hogy a buszok technikai állapota és a sofőrök felkészültsége sok kívánnivalót hagy maga után.)
A kairói magyar konzulátus két munkatársa Hurghadába utazott, ahol felvette a kapcsolatot a sérültekkel – közölte Précsényi Árpád, a Külügyminisztérium konzuli főosztályának helyettes vezetője. – Ők a baleset túlélőitől kapott információkkal segítik a rendőrség munkáját – mondta, hozzátéve, hogy az áldozatok ingóságainak biztonságát is igyekeznek biztosítani. A magyarországi hozzátartozók informálására a külügyminisztérium konzuli tájékoztatási irodát nyitott, ahol az érintettek név szerint érdeklődhetnek kint lévő rokonaik állapota felől. Ez minden áldozat esetében már megtörtént. Précsényi újságírói kérdésre elmondta: az utazást lebonyolító Best Reisen segítséget ad abban, hogy a hozzátartozók kiutazhassanak Egyiptomba, amennyiben ezt az igényüket jelzik.
– A sérültek hazaszállítása nem diplomáciai, hanem szigorúan orvosi szakmai kérdés – mondta Précsényi. Ennek eldöntésére a magyar és az egyiptomi orvosok konzultációja útján kerül sor. A holttestek hazaszállítása pedig csak azután válik lehetővé, hogy elkészül a halottkém írásos jelentése, ez jelenleg folyamatban van. (A három busszal szállított 194 fős turistacsoportból 147-en már vasárnap Budapestre érkeztek.)
Bába elmondta: az egyiptomi kormány és a hatóságok kifogástalanul működnek együtt, és mindent megtesznek a helyzet megfelelő kezeléséért. Az arab ország egészségügyi minisztere a helyszínre utazott, és személyesen járt el, hogy az áldozatok és a hozzátartozók minden segítséget megkapjanak. Az ország külügyminisztere és budapesti nagykövete részvétét fejezte ki Martonyi János külügyminiszternek. A sérültek és a holttestek hazahozatalának anyagi vonzatait illetően Précsényi elmondta: – A külügyminisztérium alapvetően nem köteles az ilyen kockázatok anyagi átvállalására. Az utazási irodával és az ő kapcsolati körében lévő biztosítókkal vagyunk tárgyalásban, hogy anyagi fedezet hiányában ne hiúsuljon meg magyar állampolgár hazaszállítása, beleértve a holttestek hazaszállítását is – jelentette ki.