Egyiptom anarchiába süllyedt?

A hét végén is folytatódtak a tüntetések Egyiptomban, a demonstrálók változatlanul Mohamed Murszi államfő lemondását követelték.

Szombat este Kairóban több százan tüntettek az elnöki palota előtt (képünkön), az előző napi, egy fiatalember halálával végződő, erőszakba fulladt tiltakozó akcióra emlékezve. A rendőrség – elkerülendő, hogy a pattanásig feszült helyzet berobbanjon – utasítást kapott, hogy ne használjon fegyvert. Feltűnt, hogy a szombati, az elnöki palota előtti tüntetésen nem lehetett rendőrt látni, az épület őrei pedig barátságosan szóba elegyedtek a demonstrálókkal, és azt hangoztatták, hogy kizárólag a palota védelmét tartják feladatuknak. Azért többször a levegőbe lőttek, és ezzel próbálták elejét venni, hogy a tömeg megrohamozza az elnöki hivatalt.

A demonstrálók szinte ugyanazokkal a jelszavakkal követelték az elnök lemondását, mint amelyeket két évvel ezelőtt használtak Hoszni Mubarak ellen. Az államfő mellett távozásra szólították fel Mohamed Ibrahim belügyminisztert is, felelősnek tartva őt a péntek éjszakai véres összecsapásokért. A feszültséget és a rendőrökkel szembeni gyűlöletet csak növelte, hogy a Facebookon keringő videofelvétel szerint péntek éjjel a rendfenntartók botokkal vernek egy meztelenre vetkőztetett férfit a Tahrír téren. Tüntetések és zavargások voltak szombaton Alexandria kikötővárosban is, ahol a rendőrség a levegőbe lőtt, és több tüntetőt előállított.

A feszült helyzetre jellemző, hogy kövekkel és palackokkal dobálták meg a tüntetők a Tahrir téren Hisám Mohamed Kandil miniszterelnök ­autókonvoját. A kormányfő nem sérült meg az incidensben, és Facebook-oldalán azt írta: „Jobbnak láttam elkerülni a konfrontációt a biztonsági személyzet és ezek között az emberek között.”
Elemzők azért tartják nyugtalanítónak a hét végi zavargásokat, mert a rivális egyiptomi pártok múlt csütörtökön állapodtak meg az erőszakról való lemondásban, és fogadkoztak, hogy mindent megtesznek a politikai megbékélésért. A történtek arra utalnak – vélik nyugati megfigyelők –, hogy az események irányítása kikerült a kezükből, és Egyiptom anarchiá­ba süllyedt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.