Egyiptom: tömegek tiltakoznak a hadsereg ellen
Több tízezer ember vonult a Hoszni Mubarak elnök hatalmát megdöntő tavalyi forradalom központi helyszínére, a kairói Tahrír térre, tiltakozásul az országot irányító Legfelső Katonai Tanács (SCAF) hatalma ellen. A SCAF pénteken erősítette meg, hogy kitart a héten egyoldalúan kisajátított jogkörei mellett. Ezek értelmében a vezérkaré az ellenőrzés a költségvetés felett, a tábornokok jelölik ki, ki írhatja meg a 80 milliós ország új alkotmányát, és ők döntenek az új választásokról is, jelentősen csökkentve az államfő jogkörét.
Azt, hogy Egyiptom elnöke kicsoda, még mindig nem tudni. Az elnökválasztás vasárnapi második fordulója után ugyan a Muzulmán Testvériség és jelöltje, Mohamed Murszi győzelmet hirdetett a Mubarak-rezsim utolsó miniszterelnökével, Ahmed Safikkal szemben, ezt azonban a rivális azonnal vitatni kezdte. A SCAF pénteken mindkettejüket rendreutasította: a televízióban felolvasott vezérkari nyilatkozat szerint csak „a széthúzás és a zűrzavar magvait” ültetik el a győzelmi bejelentések akkor, amikor még senki nem tudhatja, mi a hivatalos végeredmény. (Ez utóbbit egyébként csütörtökre ígérték, de a két jelölt által benyújtott több száz panasz miatt csak vasárnap hozzák nyilvánosságra.)
Megfigyelők szerint a hadsereg fellépése puccsal ér fel, hiszen a SCAF korábban azt ígérte, június 30-ig átadja a hatalmat a polgári kormányzatnak. A Muzulmán Testvériség ennek jegyében hívott fel nagyszabású tüntetésekre a pénteki ima után. A kairói Tahrír téren már három napja tüntetnek a konzervatív iszlamisták és az ifjúsági szervezetek; hozzájuk most tízezres tömeg csatlakozott.
A Muzulmán Testvériség politikai szárnya, a Szabadság és Igazság Párt (FJP) által közölt adatok szerint Murszi 51,74 százalékkal lett első a vasárnapi megméretésen Safik előtt. Bár az FJP az elnökválasztási bizottságra hivatkozva hozta nyilvánosságra a győzelmet, a volt kormányfő csütörtökön a kamerák elé állt, és azt mondta, ő lesz Egyiptom legitim elnöke. A hozzá – és nem mellesleg a SCAF-hoz – közel álló sajtó ezután teljes erővel kezdett el vészharangokat kongatni: az egyik lap, az al-Dusztur szerint a Muzulmán Testvériség vérfürdőre készül, ha nem Murszit nyilvánítják államfőnek, de akadt olyan újságíró, aki Hitleréhez hasonlította a mérsékelt iszlamista jelölt hatalomra jutását.