Egyiptom: itt a második forradalom

A szombati brutális fellépés után az egyiptomi hatóságok vasárnap már a katonai rendőrséget küldték a Tahrír téren összegyűlt tüntetőkre. A helyzet kezd a Hoszni Mubarak elnök rezsimjét megdöntő forradalomra emlékeztetni. Tűzvonalba került két magyar turista is.

A katonai rendőrség egységei rohanták le vasárnap a kairói Tahrír téren összegyűlt tüntetőket: a tömeg fejvesztve menekült a könnygáz és a brutális verés elől, de tudósítók szerint a biztonságiaknak nem sikerült visszafoglalniuk a hadsereg befolyása ellen tiltakozóktól a teret. Estére több ezren tértek vissza és tűztek össze a biztonságiakkal a Hoszni Mubarak elnök rezsimjét megdöntő forradalom központi helyszínén. Az összecsapások főleg a tér peremén zajlanak; tüntető jelenleg több tartózkodik a téren, mint „valaha” – írja a BBC riportere. A tüntetők az országot de facto irányító Legfelsőbb Katonai Tanács (SCAF) vezetője, Mohamed Husszein Tantavi tábornagy távozását követelik.

A vasárnapi erőszak akkor kezdődött, amikor fiatal aktivisták töltényhüvelyeket és üres könnygázgránátokat lóbálva közeledtek a belügyi tárca épületéhez, azt kiabálva: „Így néz ki, amikor a belügyminisztérium önmérsékletet gyakorol!"

Televíziós nyilatkozatában a hadsereg egy tábornoka arra figyelmeztetett, hogy az ország veszélyes helyzet felé sodródik. „Akik a kormányzat bukását követelik, azok az állam bukását akarják" – jelentette ki Mohszen Fangari tábornok. Nyilatkozata szerint a választások a tervezett időben meg fognak kezdődni, a hadsereg és a belügyminisztérium pedig szavatolni fogja a biztonságot. Egyúttal megismételte, hogy a hadsereg 2012 végén „visszatér a kaszárnyákba", s akkor sor kerülhet az elnökválasztásra.

Az erőszak Kairóban és Egyiptom több más nagyvárosában már két napja tart. A tüntetők eredetileg azért vonultak a Tahrír térre, hogy a hadsereg és a készülő alkotmány ellen emeljék fel a szavukat: sokan úgy gondolják, hogy a vezérkar Hoszni Mubarak elnök bukása óta is szántszándékkal lassítja a demokratikus reformokat, és csak az érdekli, hogyan menthetné át hatalmát a parlamenti választások utáni időszakra is. A vezérkar és a politikai pártok színfalak mögötti kötélhúzására jó példa, hogy az alkotmánytervezet tanúsága szerint a hadsereg nem tartozna elszámolással a kormánynak, és költségvetéséről is saját maga dönthetne.

Egyiptomban nyolc nap múlva kezdődnek a parlamenti választások, amelyeket veszélybe sodorhat az országszerte tomboló erőszak. A hadseregnek legalábbis nagyon rossz reklám a Tahrír téri tüntetések szétverése. Nem csak azért, mert a hadsereg eddig a Mubarak rezsimjét megbuktató forradalom egyik fő támogatójaként lépett fel, hanem azért is, mert az utcára vonult demonstrálók többsége fiatal, az iszlamista eszmékre fogékony aktivista, aki ezután még inkább eltávolodhat a katonai tanács által megtestesített szekuláris hatalomtól. Friss kórházi közlések szerint az erőszaknak már 13 halálos áldozata és 942 sérültje van. Szombaton egy ember Kairóban, egy pedig Alexandriában halt meg; vasárnap a fővárosban 11-en vesztették életüket, egy részük a belélegzett könnygáz miatt. Catherine Ashton, az Európai Unió külügyi főképviselője önmérsékletre szólította fel az egyiptomi hatóságokat.

Az egyiptomi sajtó a Tahrír téri erőszak nyomán már „második forradalomról” ír, amely a Mubarak-rezsim megdöntése után most már a hadsereg ellen fordul. Szombaton ötvenezren skandálták a téren a „Szabadság, szabadság!” jelszót. A helyszíni riportok szerint Kairó kezd kísértetiesen hasonlítani a forradalom alatt mutatott képére: mindenütt könnygázfelhőt, futva harcoló tüntetőket és rohamrendőröket, illetve rögtönzött kórházakat látni, így újra kinyitott a „KFC-klinika” is a téren lévő gyorsétterem előtt.

A Külügyminisztérium figyelmeztet

A Külügyminisztérium azt javasolja az Egyiptomba utazni készülőknek, hogy megfelelő körültekintéssel tervezzék meg útjukat, és csak halaszthatatlan esetben utazzanak oda – mondta Tóth József külügyi szóvivő az MTI-nek vasárnap.

Az MTI azzal kapcsolatban kérdezte a szóvivőt, hogy két magyar turista egy kis szállodában rekedt Kairó központjában az ott zajló tüntetések, illetve a tüntetők és a rendőrök egyre hevesebb összecsapásai miatt.

A pár egyénileg, nem utazási iroda révén érkezett pénteken Egyiptomba. Vasárnap az MTI-nek telefonon elmondták, előző nap Kairóban túráztak, a főváros más részein semmi sem volt észlelhető, de a központba visszaérve már nem tudták megközelíteni szállodájukat. Végül helyi fiatalok segítségével jutottak el oda, ahogy fogalmaztak, „a tűzvonalon keresztül".

Tóth a Tahrír tér közelében a hotelben rekedt magyar párt illetően elmondta: a nagykövetség kapcsolatba lépett velük, s azt tanácsolta nekik, hogy ne mozduljanak ki a szállodából, zárják be az ablakot, hogy a könnygáz ne juthasson be a szobájukba, és várják meg, amíg a helyzet lecsillapodik. Azon a területen szinte rendszeressé váltak az ilyen tömegmegmozdulások, ez tehát nem jelent újdonságot – tette hozzá a külügyi szóvivő.

Sérült tüntetők egy rögtönzött elsősegélyhelyen. Rossz reklám választások előtt
Wounded Egyptian protesters seen at a makeshift hospital during clashes against riot police near Tahrir Square in Cairo 20/11/2011 System ID: RTR2U8TJ Image ID: GM1E7BL00U901 Photographer: REUTERS/Stringer Egypt Wounded Egyptian protesters seen at a makeshift hospital during clashes against riot police near Tahrir Square in Cairo November 20, 2011. Protesters demanding an end to army rule and angered by rough police tactics battled with police on Sunday, presenting Egypt's ruling generals with their biggest security challenge yet, a week before parliamentary elections. REUTERS/Stringer (EGYPT - Tags: CIVIL UNREST POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.