Egyedül indult ámokfutásra a katona
A katonai ügyészek halálbüntetést akarnak kérni Robert Bales törzsőrmesterre, aki márciusban Kandahár tartománybeli bázisát elhagyva az éjszaka közepén lemészárolt tizenhat afgán civilt, főleg nőket és gyerekeket. A vietnámi háború óta nem fordult elő, hogy egy amerikai katonát ennyi civil lemészárlásával vádoltak volna meg, ráadásul az eset nagy mértékben megrontotta az afgán-amerikai kapcsolatokat, írja a Reuters.
Az amerikai kormány végig ragaszkodott ahhoz, hogy Bales volt az egyedüli tettes, annak ellenére, hogy a mészárlás intenzitása miatt és szemtanúk beszámolói alapján többször is felmerült, többen követték el az ámokfutást. Eskü alatt azonban senki sem állította, hogy több katonát látott volna, legalábbis nem került a nyilvánosság elé.
Szombaton történt meg először, hogy eskü alatt kérdeztek ki három szemtanút, akik videókapcsolaton keresztül. Az egyik túlélő elmondta, éjjel semmi mást nem látott, csak a katona fején lévő világító lámpát. Körülbelül fél méterre állhatott tőle, amikor el kezdett lőni. A férfi fia azt vallotta, hogy csak egy katonát látott. A 13-14 éves fiú elmesélte, hogy mikor megpillantotta a katonát, azonnal átfutott egy másik szobába, és elbújt egy függöny mögött. A lövedék a fülét találta el, de nem látta, ki lőtt. A bátyja, aki tanúja volt, amint a férfi lelőtt egy másik gyereket, szintén azt állította, hogy csak egy katonát látott.
A szemtanúk meghallgatása alatt Robert Bales is jelen volt a tárgyalóteremben, és elég közömbösen hallgatta a túlélők beszámolóit.
Bales veterán katonának számított, négyszer volt Irakban, majd Afganisztánba küldték. Kandahári ámokfutása után a tizenhat rendbeli, előre eltervezett emberölés és hat rendbeli gyilkossági kísérlet mellett azzal is vádolják, hogy megsértette a szteroidok és alkoholok tartására és fogyasztására vonatkozó szabályokat. Állítólag konkrét bizonyíték is van Bales ellen: a ruháján talált vérfolt megegyezik a mészárlás helyszínén talált egyik vérmintával. A bizonyítékok begyűjtését egyébként megnehezítette, hogy az áldozatokat nagyon gyorsan eltemették, az amerikai nyomozók pedig bosszúakciótól tartva három hétig nem közelíthették meg a helyszínt.
A katona ügyvédei nem is álltak elő a vádétól különböző forgatókönyvvel. Inkább arra hivatkoztak, hogy korábban már előfordult: Bales bizonyos helyzetekben nem tudta megőrizni a nyugalmát. Ezek alapján védői valószínűleg azzal érvelnének, hogy Bales poszttraumás stressz szindrómában szenved.