Egy vesszővel csillapítanák le Klaust
"Václav Klaus köztársasági elnök megkapta az Európai Unió svéd elnökségének javaslatát, amely választ ad a Lisszaboni Szerződés csehországi ratifikációjával kapcsolatos követelésére. A javaslat összhangban van az elnök elképzelésével, s dolgozni lehet vele" - jelentette ki Radim Ochvat elnöki szóvivő pénteken Prágában. Ochvat a svéd javaslatot nem részletezte. Szlovákia egyelőre nem kíván reagálni a svéd javaslatra.
Stefan Füle, az európai ügyekért felelős cseh miniszter a képviselőházban elmondta: a kompromisszum lényege, hogy módosítják a Lengyelországnak és Nagy-Britanniának nyújtott kivételt megfogalmazó szöveget. "Beillesztjük azt, hogy Cseh Köztársaság, illetve egy vesszőt" - jegyezte meg a miniszter.
A cseh elnök a hónap elején közölte: nem írja alá a Lisszaboni Szerződés ratifikációs okmányát, amíg Csehország mentességet nem kap a szerződés részét képező emberi jogi charta hatálya alól. A cseh államfő szerint csak így lehet megakadályozni, hogy a II. világháború után a Benes-dekrétumok alapján Csehszlovákiából kitelepített németek visszakövetelhessék elkobzott vagyonukat.
Csehország az Európai Unió 27 tagállama közül az egyetlen, amely még nem hagyta jóvá a szervezet új működési szabályzatát és struktúráját rögzítő Lisszaboni Szerződést. Klaus követelését az uniós kormányfők október 29-30-i brüsszeli csúcstalálkozóján vitatják meg.
Ezt megelőzően azonban még a cseh alkotmánybíróságnak kell döntést hoznia szenátorok beadványának ügyében. Tizenhét szenátor annak megvizsgálását kérte a taláros testülettől, hogy a Lisszaboni Szerződés összhangban van-e a cseh alkotmánnyal, s alkalmas-e az ország szuverenitásának megnyirbálására. Az alkotmánybíróság nyilvános ülését október 27-re hívták össze. Az alkotmánybíróság döntése előtt Klaus semmiképpen sem írhatja alá a ratifikációs okmányt.
Pozsony egyelőre nem kíván reagálni az új fejleményre. Szlovákia utólagosan jelentette be, hogy ugyanolyan kivételt követel a maga számára, mint Csehország. Robert Fico miniszterelnök leszögezte: ha Szlovákia nem részesül ugyanolyan bánásmódban, mint Csehország, a cseh követelés teljesítését megvétózzák. "Szlovákia nem résztvevője a tárgyalásoknak. Csak a javasolt megfogalmazás végső formájához szól hozzá, amely azt eredményezi majd, hogy a cseh elnök aláírja a Lisszaboni Szerződést" - jelentette ki Peter Stano, a szlovák külügyminisztérium szóvivője.
Hozzátette: cseh partnereik tudják, hogy a volt Csehszlovákia jogrendjét érintő kivételnek automatikusan Szlovákiára is vonatkoznia kell, mert egyike az utódállamoknak.