Egy marokkói imám fia vezeti Rotterdamot

Politikai földrengést ugyan nem, de szenzációt feltétlenül okozott a rotterdami képviselőtestület csütörtök esti döntése, amellyel a kereskedelmi és kikötőváros polgármesteri székébe emelte egy bevándorolt marokkói imám fiát, a 47 éves Ahmed Aboutalebet.

A kettős állampolgárságú férfi megválasztását sokan a remény jeleként értékelik Hollandiában. Abban bíznak, hogy a zavargások és társadalmi feszültségek után, amelyeket egy iszlámkritizáló filmrendező, Theo van Gogh négy évvel ezelőtt a nyílt utcán történt meggyilkolása váltott ki, az ország visszatalál ahhoz a példásan toleráns együttéléshez, amely korábban hosszú időn át jellemezte a Hollandiában élő különböző népcsoportokhoz és vallásokhoz tartozó embereket. A szókimondó filmest egy szintén Marokkóból érkezett fiatal bevándorló lőtte le, majd késsel elvágta a földön fekvő, magatehetetlen áldozat torkát.

Ahmed Aboutaleb
Ahmed Aboutaleb

A Hollandiában élő muzulmán közösségen belüli ellentétek aligha lehetnének élesebbek. Egyik tagjuk, egy terrorista bűnöző ma börtönben ül, míg egy másik, egy széles körben dicsért politikus január 1-jétől a második legnagyobb holland város polgármestere lesz.

Aboutaleb nagy kihívásokkal néz szembe. Tavasszal még úgy nézett ki, hogy Hollandia egyre gyorsabban sodródik a marokkói és török bevándorlókból álló muzulmán kisebbség és a többségi társadalom közötti veszedelmes konfrontáció felé. (A muzulmánok a hollandiai lakosság 3 százalékát teszik ki.) Iszlámellenes filmjével Geert Wilders jobboldali populista politikus, a szabadságpárt (PvdV) vezére igyekezett olajat önteni arra a tűzre, amely egy súlyos belpolitikai dilemma körül lángolt fel. Hollandia pártjai és politikusai nemigen tudták eldönteni, hogyan bánjanak azokkal a marokkói származású fiatalemberekkel, akik a vallási gyűlöletben keresik a boldogulásukat, miközben kisstílű bűnözőkként bandákba tömörülve tartják rettegésben a többségi társadalmat.

Aboutaleb alapvetően egyetlen utat lát a megoldás felé. Ez az út éppúgy megfelel a szociáldemokrata Munkapárt politikusanként elsajátított személyes stílusának, mint Hollandia több évszázados hagyományainak. Lényege a nyílt és kitartó párbeszéd révén, közösen történő konszenzuskeresés.

Ennek elismeréseként számos dicséretet és köszönetet kapott a van Gogh meggyilkolása utáni időben, amikor számos gyújtóbombát hajítottak hollandiai mecsetekre, és az újságok "Dzsihád az Északi-tenger mentén" szalagcímmel jelentek meg. Erre a szerepére emlékeztetett egy közismert és népszerű munkapártbeli társa, amikor elsőként gratulált neki polgármesterré választásához. "Rotterdam szerencsésnek mondhatja magát" - mondta Job Cohen, Amszterdam zsidó polgármestere.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.