Tizenhat millió euró maradt a kirgiz kincstárban
– Kész vagyok tárgyalóasztalhoz ülni az ellenzékkel – jelentette ki Bakijev a francia hírügynökségnek a dél-kirgizisztáni Dzsalálábádban adott interjúban. A megbuktatott elnök szerdán menekült el Biskekből az erősségének számító dél-kirgizisztáni Os városába, miután véres összecsapások törtek ki rendőrök és tüntetők között a fővárosban. Az összecsapásoknak 75 halálos áldozata és 1520 sebesültje volt. – Nem tervezem, hogy elhagyjam az országok és nem mondok le az elnökségről - mondta Bakijev. - Nem számítok háborúra. Az a célom, hogy megelőzzem a konfliktust és a polgárháborút. Kijelentette: nem adott ki olyan parancsot, hogy a rendőrök az ellenzékiekkel való összecsapásaikban lőjenek rá a tüntetőkre. Hozzátette, hogy az Egyesült Államok és Oroszország semmilyen szerepet nem játszott az országban lezajlott véres felkelésben. – Nem hiszem, hogy Oroszország vagy az Egyesült Államok beavatkozott volna ezekbe az eseményekbe – mondta.
Bakijev szándékával szemben a kirgiz átmeneti kormány feje, Roza Otunbajeva kijelentette, semmiféle tárgyalás nincs napirenden az elnökkel. A Bakijevet korrupcióval és tekintélyuralmi törekvésekkel vádoló ellenzék szerdán rohamozta meg Biskekben a kormány székházát. A rohamrendőrök először könnygázzal, fény- és hanggránáttal, valamint gumilövedékkel próbálták szétoszlatni a tömeget, majd éles lőszerrel lőttek a tüntetőkre. Roza Otunbajeva volt külügyminiszter vezetésével ideiglenes kormány alakult, és az lemondásra szólította fel az ország déli részébe menekült államfőt, aki maga is forradalommal került hatalomra 2005-ben. Oroszország és az Egyesült Államok egyaránt katonai támaszpontot működtet az Afganisztánhoz való közelsége miatt stratégiai fontosságúnak tartott közép-ázsiai országban.
Bakijev kiürítette az államkincstárt
Bakijev és rokonai menekülésük előtt kiürítették az államkincstárt, így pénz hiányában az átmeneti kormány a bankszámlák befagyasztására kényszerült - közölte Roza Otunbajeva.
Edil Bajszalov elmondta: "Az államkincstár szinte teljesen üres, a pénzt átutalták. Ezért fagyasztottuk be a bankszámlákat, attól tartva, hogy a Bakijev ellenőrzése alatt álló bankok külföldre utalják a pénzt". Bajszalov szerint mindössze 983 millió szom (16 millió euró) maradt a kincstárban. "Megcáfolhatatlan bizonyítékokat találtunk az állami szerveknél egy Bakijev által irányított bűnszövetkezetről" - mondta a kabinetfőnök.
Normalizálódik a helyzet
Magyarország biskeki tiszteletbeli konzuljától csak egy magyar állampolgár kért segítséget, mert nehézségekbe ütközött hazautazása - mondta Vjacseszlav Szaulin konzuli munkatárs. Normalizálódik a helyzet a városban, az élet lassan visszatér a normális kerékvágásba.
Már csütörtökön elindult a tömegközlekedés, ismét indít és fogad járatokat a biskeki repülőtér, az utcákon megjelentek a közterület-fenntartó vállalat munkagépei. Szaulin úgy látja, hogy a kirgizek többsége támogatja az új átmeneti kormányt, és újfajta politikát, válságkezelő intézkedéseket vár tőle.
Biskekben a rendőrök és a hadsereg mellett az átmeneti kormány által szervezett önkéntes csoportok vigyázzák a rendet, és péntekre virradó éjjel fel kellet lépniük több fosztogatóval szemben - közölte a belügyminisztérium szóvivője. Szórványos lövöldözés volt hallható csütörtök este óta a fővárosban, de a szóvivő közlése szerint halálos áldozatot ezek nem követeltek, hatan viszont megsérültek. Több fiatalt őrizetbe vettek, zömük 25 év alatti - tette hozzá.
A Biskek mellett működő amerikai légi támaszpont ismét normálisan működik - közölte egy szóvivő pénteken. A Manasz támaszponton szerdán állították le a légi forgalmat. Rickardo Bodden őrnagy, a támaszpont szóvivője közölte, hogy pénteken a bázison ismét üzemelt a légi forgalom.
Nem számítanak orosz támogatásra
A kirgizisztáni ellenzék nem számított Oroszország támogatására, és nem is kapott semmiféle jelzést Moszkvából a hatalom megszerzése utáni támogatásra vonatkozóan - jelentette ki Omurbek Tekebajev, az átmeneti kormány miniszterelnök-helyettese a gazeta.ru című orosz honlapnak adott pénteki interjújában. Úgy vélte, Moszkva általában megváltoztatta a FÁK-államokban folytatott külpolitikáját: kapcsolatot tart fenn az ellenzékkel is, hiszen nem kizárt, hogy legközelebb az kerül kormányra.
Tekebajev elmondta, hogy az Almazbek Atambajev gazdasági kérdésekben illetékes miniszterelnök-helyettes vezetésével pénteken Moszkvába indult küldöttség egyebek között hitelt fog kérni, de a látogatás fő célja a kapcsolatfelvétel a világ egyik vezető államával. Emellett "a látogatás stabilizáló tényező, és megfosztja a volt elnököt a visszatérés, és híveit a revans reményétől" - mondta.
Az egészségügyi minisztérium hivatalos adatai szerint a zavargások halálos áldozatainak száma 75 - vagyis ez a szám nem nőtt csütörtök este óta -, a sebesültek számát viszont 1520-ban adták meg, ami jelentős növekedés a korábban közölt mintegy ezerhez képest.