Egy követ fújnak az amerikaiak a tálibokkal?
Éles hangú beszédben esett neki vasárnap Hamid Karzai afgán elnök a szélsőséges tálib mozgalomnak és nem mellesleg az Egyesült Államoknak, azt állítva, hogy „együttműködnek”, és félelmet keltenek az emberekben, hogy a 2014-es NATO-kivonulás után Afganisztánon az erőszak és a káosz lesz úrrá. Karzai egy hivatalosan az afgán nők helyzetéről tartott konferencián állt elő a váddal; szerinte a legutóbbi öngyilkos merényletek azt az érzést akarják rákényszeríteni az afgánokra, hogy a ISAF-erőknek a kivonulási céldátum, 2014 után maradniuk kellene az országban, és ezzel az amerikaiak kezére játszanak. Szombaton a kabuli védelmi minisztériumnál, illetve Hoszt tartományban robbantotta fel magát valaki; a merénylők összesen 19 áldozatot rántottak magukkal a halálba. „Ezek a támadások a külföldieket szolgálják, és megfélemlítésünkkel a külföldiek maradását akarják elérni. És a tálibok nap mint nap tárgyalnak az amerikaiakkal külföldön” – fejtegette a televíziók által is közvetített beszédében Karzai.
Az afgán elnök már többször is tett tűzveszélyesnek számító kijelentéseket az elmúlt években, amelyek oka hivatalosan a felháborodás a NATO-csapásoknak áldozatul eső civilek nagy száma miatt, a rossznyelvek szerint viszont inkább az, hogy az elnök a tálibok szimpatizánsainak a támogatását akarja elnyerni. Ami biztos, hogy vasárnap sikerült keményen kivágnia a biztosítékot az amerikaiaknál: „Túl keményen harcoltunk és túl sok vért hullajtottunk, hogy azt higgyük, az erőszak és az instabilitás az előnyünkre válik” – reagált az elnöki beszédre érezhető ingerültséggel Joseph Dunford tábornok, az Afganisztánban szolgáló nemzetközi erők főparancsnoka.
Karzai haragjáról az állítólag közös amerikai-tálib érdekek pedzegetésén kívül más is árulkodott, az afgán elnök ugyanis lemondott egy sajtótájékoztatót a frissen megválasztott amerikai védelmi miniszterrel, Chuck Hagellel, aki a hétvégén bemutatkozó látogatáson járt Kabulban. Amíg Karzai egyik tanácsadója szerint a sajtótájékoztatót tiltakozásul mondták le, mert túl sok a civil áldozat, késik a Korán-égetésekről hírhedtté vált bagrami támaszpont átadása, Wardak tartományban pedig az amerikai irányítás alatt álló afgán erők követnek el bűnöket a helyiek ellen, az amerikaiak biztonsági kockázattal magyarázták, hogy elmaradt az esemény. Karzai nemrég Wardak elhagyására szólította fel az amerikaiakat a brutális akciók – többek között egy egyetemista lefejezése – miatt.