Egy halott a kairói egyetemi gyújtogatás után
Helyszíni jelentések szerint a rendőrök könnygázzal oszlatták szombaton a tüntető diákokat, akik megakadályozták, hogy vizsgára készülő társaik bejussanak az ország és a szunnita iszlám legtekintélyesebb vallási egyeteme, az al-Azhar egyik épületébe. A tüntetők köveket és égő gumiabroncsokat dobáltak a rendfenntartókra.
A diákok később behatoltak a kereskedelmi és mezőgazdasági karra és gyújtogatni kezdtek. A két emeletet beborító lángokat a tűzoltóknak délutánra sikerült eloltaniuk. A rendőrök is behatoltak az épületbe, a velük szembeszálló egyik diák halálos sebet kapott. Hatvan embert tartóztattak le.
Pénteken Egyiptom-szerte több összetűzés is kitört a Muzulmán Testvériség hívei és a rendőrök között. Az erőszakcselekményekben három ember meghalt, a hatóságok az iszlamista szervezet több mint 250 tagját letartóztatták.
A Muzulmán Testvériséget szerdán Egyiptomban terrorszervezetnek nyilvánították egy Nílus-deltában lévő rendőrőrs ellen végrehajtott öngyilkos merénylet miatt. A konzervatív iszlamista szervezet tagadja, hogy köze lenne az akcióhoz.
Azóta, hogy Mohamed Murszi elnököt július 3-án a hadsereg puccsal félreállította, a Muzulmán Testvériség szisztematikus hajtóvadászat célpontja Egyiptomban. Murszi eltávolítása után a szervezet zavargásokig fajuló tüntetéssorozatba kezdett, amely az al-Azhar melletti Nahda téren és a Rab'a a-Adavija mecsetnél tartott ülődemonstrációban érte el a csúcspontját. Ezt a karhatalom augusztus 14-én erőszakkal felszámolta. A puccs miatt országszerte terjedő erőszak több mint ezer halálos áldozatot hagyott maga után. Murszival együtt bukott a mögötte álló Muzulmán Testvériség is, amelynek több ezer tagját vették őrizetbe, köztük a szellemi vezetőnek számító Mohamed Badie-t és a politikai irányításért felelős Khairat el-Shatert. Őket erőszakra való felbujtással vádolják. Ősszel a konzervatív iszlamista szervezetet betiltották és teljes vagyonelkobzásra ítélték.
Murszit egy tavaly decemberi tüntetés szétverése miatt törvény elé állították. Pere novemberben kezdődött: azzal vádolják, hogy a kormányellenes demonstráció alatt az elnöki palotánál a tüntetők elleni erőszakra utasította a rendvédelmi szerveket. Ők állítólag megtagadták a parancsot, mire Murszi a Muzulmán Testvériség híveinek szólt, hogy lépjenek fel az ellene kivonult tüntetők ellen. Az ezt követő zavargásokban hét ember meghalt, és több százan megsérültek.