Egy gyilkos életét mentenék

A romániai Helsinki Bizottság kéri a bukaresti kormányt, hogy tagadja meg egy gyilkossággal vádolt férfi kiadását az Egyesült Államoknak, ha az amerikai hatóságok nem vállalják, hogy az illetőt nem végzik ki. Texas államban, ahol az illetőnek bíróság elé kell állnia, érvényben van a halálbüntetés.

A 48 éves Camil Matasét súlyos tettek elkövetésével vádolják: azzal, hogy megölte feleségét és fiát. A tengeren túli sajtó beszámolóiból valóságos „amerikai rémálom” bontakozik ki. A család évekkel korábban egy jobb élet reményében vándorolt ki Romániából. A radiológián dolgozó asszony kiválóan beilleszkedett, ám a mérnök férj alkoholproblémákkal és depresszióval küzdött. Féltékenység is gyötörte. De az ámokfutás után életben maradt kisebbik fiú, a 17 éves Teodor elmondása szerint semmi nem utalt a közelgő tragédiára.

A házaspár pár héttel korábban Las Vegasban vakációzott, és úgy tűnt, ha korábban voltak is problémáik, minden a legnagyobb rendben van köztük. Aztán november 10-én este, hosszabb absztinencia után Camil Matase újra alkoholhoz nyúlt, hajnaltájt pedig fogta 9 mm-es pisztolyát, és lelőtte a feleségét. Csak találgatni lehet, mi történt a következő 12 órában, de mire beesteledett, 26 éves fiával is végzett a férfi. Meg akarta menteni a szenvedéstől, magyarázta a romániai ügyészeknek, a fiú ugyanis tüdőbajos volt. Az Austini Egyetemről hazatérő Teodor bukkant rá anyja és fivére holttestére, apjának addigra nyoma veszett.

Camil Matase az erdélyi Brassóban élő anyjához menekült, akinek mindent bevallott. A nő egy héten keresztül tépelődött, mielőtt felhívta a rendőrséget.

A férfi román állampolgár is, ám az Egyesült Államokkal kötött szerződés értelmében Románia köteles őt kiadni Texas államnak, ahol a kettős gyilkosságért alighanem halálbüntetéssel sújtanák. A romániai Helsinki Bizottság (APADOR-CH) szerint Bukarest garanciákat kérhet, hogy az illetőt nem végzik ki. A jogvédő szervezet ügyvezető igazgatója, Maria-Nicoleta Andreescu emlékeztetett: Románia ratifikálta az Emberi Jogok Európai Egyezményét, annak 6. jegyzőkönyvével együtt, amely a halálbüntetés végleges eltörlésére kötelez. Utalt a strasbourgi emberi jogi bíróság 1989-es döntésére is, amelyben az illegálisnak találta egy német egyetemista, Jens Söring kiadását az Egyesült Királyságból az amerikai Virginia államba. Mivel halálra ítélhetnék, kiadása egyenértékű lenne az emberi jogi egyezmény megsértésével – állapították meg a bírák.

Románia hivatkozhat az Egyesült Államok és Románia között létrejött kölcsönös kiadatási egyezményre is, amelynek 7. cikkelye kimondja: olyan esetben, amikor felmerülhet a halálbüntetés, a felek garanciákhoz köthetik a kiadatást. Andreescu szerint, ha a bukaresti hatóságok biztosra akarnak menni, akár az ítélethozatalig is Romániában tarthatják Matasét, hiszen a modern technikának köszönhetően ez semmilyen módon nem hátráltatná a per lefolytatását.

EU-tagállamként Romániában elvileg fel sem merülhetne, hogy bárkit garanciák nélkül kiad halálbüntetést alkalmazó országnak. A 2007-ben elfogadott uniós Alapjogi Charta összeegyeztethetetlennek tartja a halálbüntetést az európai értékekkel, és az unió síkra száll a halálbüntetés egyetemes eltörlése mellett.

A bukaresti sajtó szerint a texasi ügyészség vállalta, hogy csak életfogytiglant kér a férfira, az illetékes bíróság szóvivője azonban egy román tévéadónak nyilatkozva elegánsan megkerülte a kérdést. Kitérő választ adott a román igazságügyi minisztérium is az APADOR-CH közérdekű tájékoztatást igénylő kérésére. A tárca annyit közölt: a román hatóságok a törvény betartásával járnak el.

A táblabíróság januárban dönt a férfi kiadatásáról. Andreescu szerint az ítélet indoklásából derülhet ki, milyen garanciákat kértek a román, illetve vállaltak az amerikai hatóságok.

Halálkamra egy amerikai börtönben. Mostantól állatok elaltatására használt szerekkel is végezhetnek kivégzéseket
The death chamber at California's San Quentin State Prison, 18 miles (29 km) north of San Francisco, California is shown in this undated file photograph. Construction will resume on a roomier death chamber next Friday after work was delayed by a state budget impasse, hoping the new facility will kick-start its stalled execution process. The California Department of Corrections and Rehabilitation said in a statement on August 30, 2007 that the lethal injection facility at the prison should be completed in about 10 weeks. REUTERS/California Department of Corrections/Handout (UNITED STATES). EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS.
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.