Egy gyerek, egy kutya Shanghajban
Az egy gyerek után egy kutya politikát vezettek be vasárnaptól Shanghajban. A 20 milliós kínai metropolisban egyre több gondot okoz a négylábúak elszaporodása, tavaly állítólag 140 ezer ember tett panaszt kutyaharapás miatt. A városban becslések szerint 800 ezer kutya él, de ebből csak 140 ezret regisztráltak: ez ugyanis évente 300 dollárba került a gazdiknak (kertvárosban ennek csupán a felét kellett fizetni), és ezt sokan drágállják.
A shanghaji lakosok viszont megállás nélkül panaszkodnak a zajra, a kutyaugatásra és a mindent elborító kutyapiszokra. Nem beszélve a veszettségről, ami miatt több ezer kutyát kellett tavaly agyonlőni. Ezért döntött a városvezetés úgy, hogy Shanghaj is követi Peking példáját: a kínai fővárosban már 2006 óta érvényes az egy kutya politika.
A "legális kutyákat" mostantól regisztrálni kell: helyszíni jelentések szerint tegnap már hosszú sorok kígyóztak az állatorvosi rendelők előtt, hogy a gazdik megszerezzék a kutyatartási engedélyt és beoltassák házi kedvenceiket. A hatóságok ösztönzésképp felére csökkentették a regisztrációs díjat, de még így sincs kizárva, hogy sokan megpróbálják majd megkerülni a szabályokat ( például arra hivatkozva, hogy a pedigrés négylábút nem is viszik ki az utcára, nehogy "bántódása essen". )
A szabály nem visszamenőleges hatályú: ha valakinek jelenleg két kutyája van, attól nem veszik el, csupán a másodikért többet kell fizetni. Viszont a jövőben legfeljebb azzal próbálkozhatnak, hogy a kutyátlan rokonok nevére regiszátrálják őket - és helyettük fizetnek. A hatóságok így arra számítanak, hogy várhatóan megnő majd a menhelyekre beadott négylábúak száma.