Egy gázháború vége: szerződés a norvég-orosz tengeri határról

A Dmitrij Medvegyev orosz államfő és Jens Stoltenberg norvég miniszterelnök által aláírt dokumentum 40 éves vitát zár le a két ország között.

Dmitrij Medvegyev orosz államfő és Jens Stoltenberg norvég miniszterelnök szerződést írt alá a két ország tengeri határának rögzítéséről, valamint a Barents- és a Jeges-tengeren folytatandó együttműködésről szerdán Murmanszkban. A dokumentum rögzíti az északi-sarkvidéki tengerfenék eddig vitatott részének megosztását is. A szerződést még ratifikálnia kell a két ország parlamentjeinek.

A tengeri határ vonalának rögzítéséről a tárgyalások még a hetvenes években kezdődtek, a kérdés meghatározó volt a két ország kapcsolataiban az elmúlt 40 évben. A 175 ezer négyzetkilométernyi – mintegy fél németországnyi terület – feletti vita rendezése kiemelkedő jelentőségű, tekintettel az északi-sarkvidéki államok között a tengermélyi olaj- és gázlelőhelyekért folyó versenyfutásra.

Jens Stoltenberg szerint a szerződésben két egyforma jelentőségű részre osztották a vitatott területet, továbbá szabályozták a határvonalon átnyúló ásványkincs-lelőhelyek kiaknázásában való együttműködést. Várhatóan feloldják a vitatott területre elrendelt 30 éves szénhidrogén-kitermelési tilalmat, és egyszerűbbé válik a halászati kérdések megoldása, a halászati együttműködés is. Az orosz elnöki adminisztráció forrásai újságíróknak Murmanszkban elmondták, hogy a szerződés megkönnyíti a hozzájutást az orosz területi igények alátámasztásához szükséges bizonyítékokhoz.

A tengeri határok rögzítéséről a tárgyalások még a hetvenes években kezdődtek Moszkva és Oslo között, a kérdés meghatározó volt a kétoldalú kapcsolatokban az elmúlt 40 évben.

Az északi-sarkvidéki országok mindegyike - az Egyesült Államok, Kanada, Oroszország, Norvégia és Dánia - lázasan keresi a bizonyítékokat a nyersanyagokban rendkívül gazdag kontinentális talapzatra támasztott területi igényeik igazolására. Az ENSZ vonatkozó konvenciója kimondja, hogy az egyes államok kizárólagos kitermelési jogai a tengerfenék azon részeire terjeszthetők ki, mely részek az adott ország kontinentális talapzatának a folytatását alkotják. Pavel Zolotarjov, az orosz Tudományos Akadémia Egyesült Államok és Kanada intézetének helyettes igazgatója a BBC brit műsorszórónak nyilatkozva úgy vélekedett, hogy a harc az Arktiszért még csak most kezdődik.

Stoltenberg és Medvegyev Murmanszkban. Egyforma jelentőség
Moszkva, 2010. szeptember 15. Dmitrij MEDVEGYEV orosz elnök (j) üdvözli Jens STOLTENBERG norvég miniszterelnököt Murmanszkban 2010. szeptember 15-én. Ezen a napon Oroszország és Norvégia szerződést írt alá a két ország tengeri határának rögzítéséről és az északi-sarkvidéki tengerfenék eddig vitatott részének megosztásáról. A megállapodással negyvenéves vitát zártak le. (MTI/EPA/Mihail Klimentyev)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.