Egy évtizede nem volt ilyen katonai parádé Dél-Koreában

Az elrettentésnek is szánt díszszemlén felvonultattak egy ezer kilométer hatótávolságú cirkáló rakétát is, amellyel bármilyen észak-koreai célpontot képesek eltalálni.

Jelentős fegyverarzenált felvonultató katonai parádét tartottak egy Szöultól délre lévő katonai repülőtéren a hadsereg fennállásának 65. évfordulójának alkalmából. Bemutatták többek között a 300 kilométerre is elérő Hjunmu-2 elnevezésű ballisztikus rakétát, illetve az ezer kilométer hatótávolságú Hjunmu-3 típusú cirkáló rakétát is, amellyel bármilyen észak-koreai célpontot képesek eltalálni. A hadiiparba rengeteg pénzt invesztáló Észak-Korea ugyan gyakran teszi közszemlére fegyvereit, Dél-Korea esetében azonban más a helyzet: tíz éve nem rendeztek ilyen nagyszabású díszszemlét, 11 ezer katona jelent meg, és 120 repülőgépet vonultattak fel.

A Vízalatti Romboló Csapatok (UDT) tagjainak felvonulása
Members of South Korea's Underwater Demolition Team (UDT) march during the 65th anniversary of Korea Armed Forces Day, at a military airport in Seongnam, south of Seoul, October 1, 2013. REUTERS/Kim Hong-Ji (SOUTH KOREA - Tags: MILITARY ANNIVERSARY TPX IMAGES OF THE DAY)

Pak Gun Hje dél-koreai elnök az ünnepségen elmondott beszédében kijelentette, hogy "addig kell építeniük az Északot elrettentő rakétavédelmi rendszert, amíg Észak-Korea fel nem adja atomfegyvereit, és a Koreai-félszigeten élő nép javát és a békét szolgáló utat nem választja".

Az eseményt egy pódiumról nézte végig Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter is, aki négynapos látogatást tesz az országban, közli a Reuters. Hétfőn a két ország határához látogatva Hagel kijelentette, hogy az USA nem szándékozik csökkenteni a Dél-Koreában állomásozó 28 500 amerikai katona számát.

Észak-Korea tavaly decemberben sikeresen felbocsátott egy műholdat szállító rakétát. Többen úgy vélték, hogy a kísérlet valójában egy nagy hatótávolságú rakéta tesztelése volt, Phenjan viszont azt állította, békés szándékai vannak. Idén februárban Észak-Korea végrehajtotta harmadik nukleáris kísérlétét, ami kemény ENSZ-szankciókat vont maga után. A büntetőintézkedések és a közös dél-koreai–amerikai hadgyakorlat feldühítették Észak-Koreát, ezért nukleáris csapással fenyegette meg Dél-Koreát és az Egyesült Államokat.

A két Korea technikai értelemben még mindig háborúban áll, mert az 1950–1953 között vívott koreai háborút tűzszünet zárta le, nem pedig békeszerződés.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.