„Egy város biztonságáért minden lakos felelősséggel tartozik”

A párizsi merényletek után Ausztriában nincs fokozott terrorveszély, azonban egy esetleges ausztriai merénylet elkövetését biztonsági szakértők nem zárták ki.

Inkább körültekintőnek kell lenni, mintsem félni vagy kerülni a nyilvános helyeket - állapították meg egyhangúan az osztrák szakértők, akik szerint egy város biztonságáért minden lakos felelősséggel tartozik, hiszen korábban is előfordult, hogy számos bűncselekmény kapcsán polgári bejelentés segítette a nyomozást.

Rüdiger Lohlker a bécsi egyetem iszlámkutatója pozitívumként emelte ki, hogy a Bécsben élő muszlim közösség jó viszonyt ápol az állami szervekkel. Úgy vélte: az iszlámnak a társadalom előtt toleránsként és különböző véleményeket elfogadó vallásként kell megjelennie, és érzékeltetnie kell, hogy az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezettől teljesen eltérő elveket képvisel.

A múlt héten koalíciós feszültséget okozott Ausztriában, hogy a terrorizmus elleni küzdelem jegyében az Osztrák Néppárt (ÖVP) az ausztriai államvédelmi törvény mielőbbi szigorítását szorgalmazta. A nagyobbik koalíciós partner, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) szerint a tervezett változtatások komoly beavatkozást jelentenének a polgári alapjogokba.

A néppárti javaslat szerint a törvény könnyebbé tenné a rendőrség bűntett előtti beavatkozását, továbbá bizalmi, de nem a rendőrség alkalmazásában álló embereket vonhatnának be a gyanúsítottak elleni rajtaütésekbe, az összegyűjtött adatok pedig kilenc hónap helyett két évig lennének elérhetők.

Reinhold Mitterlehner alkancellár, néppárti politikus a Kleinen Zeitung című osztrák lap vasárnapi számában arról beszélt, mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a rendőrség intézkedéseivel ne a terroristák után kullogjon.
Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter a Kurier című osztrák lapnak adott nyilatkozatában arra is kitért, hogy szorgalmazzák továbbá a feltételezett szélsőségesekre kiszabható házi őrizetet és lábbilincs használatát is.

Jelenleg 250, magát fegyveres szélsőségesnek valló ember található Ausztriában, és nagyjából ezren szimpatizálnak az Iszlám Állammal (IÁ) - nyilatkozott korábban Peter Gridling, a terrorvédelmi hivatal igazgatója, aki szerint azonban arra nincsenek konkrét jelek, hogy a terrorszervezet aktívan tevékenykedne az országban. A Der Standard című napilap keddi számának információi szerint hetven, egykor Szíriában harcoló IÁ-katona van Ausztriában, ők főleg csecsen származásúak, de sokan érkeztek Boszniából is.

A stájerországi tartományi vezető a Kurier című osztrák újságnak vasárnap adott nyilatkozatában arra figyelmeztetett, hogy a kormánynak komolyan át kellene gondolnia, hogy a gazdasági menekültek előtt lezárja a határt. Hermann Schützenhöfer szerint az egész országban "vészhangulat van" és arról is beszélt, hogy Ausztria déli részén fekvő stájerországi tartomány már nem tud több menekültet befogadni.

A stájerországi Spielfeldnél a hideg és esős idő ellenére szombaton ismét ezrek lépték át a határt. Az embereket fűthető sátrakban helyezték el és élelemmel látták el őket.

A spielfeldi átkelő tehermentesítésére szombattól Karintiába 1600 menekültet küldenek naponta buszokkal és különvonatokkal.

Ausztria északi részén fekvő Felső-Ausztria tartományban is több befogadóhelyet szeretnének megnyitni, önkénteseket toboroznak valamint a szálláshelyek téliesítésén dolgoznak.

A német-osztrák határhoz közel fekvő Salzburg városában lezártak egy 1100 fő elhelyezésére alkalmas befogadóhelyet, mivel már 1500-an voltak. Egészen addig nem fogadnak több embert, amíg nem tudják a már ittlévőket továbbutaztatni Németország irányába.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.