Egész Szíria Obamán nevet

Van felkelő, aki inkább visszamegy sérülten harcolni azután, hogy az amerikai kongresszus csak egy hét múlva szavaz az amerikai beavatkozásról. Az Aszad-rezsim eközben figyelmeztet, hogy a megtorló csapás úgyis csak az al-Kaidának kedvez.

„Történelmi amerikai hátraarc” – írja az állami sajtó Szíriában azután, hogy Barack Obama amerikai elnök szombaton bejelentette, hogy az Aszad-rezsim vegyifegyver-támadására az egyesült Államok megtorló csapással válaszol, de ezt nem indítják el azonnal, hanem felhatalmazást kérnek rá a kongresszustól. Mivel a kongresszus csak a jövő hétfőn ül össze szavazni a beadványról, Basár el-Aszad szír elnöknek még egy hete van meggyőzni a világot a maga igazáról, vagyis hogy Washington hamis bizonyítékokra hivatkozik, és amúgy is, egy büntető akcióval semmit nem ér el. Maga Aszad csak annyit jegyzett meg, hogy Szíria kiállja a próbát mindenféle külső beavatkozással szemben, Fejszál Mekdad külügyminiszter-helyettes viszont már érezhető gúnnyal mondta, hogy Obamán a csapásról és a kongresszusi szavazásról szóló bejelentés közben is látszott, mennyire habozik és zavart. Hétfőn Mekdad aztán a BBC előtt megismételte a régi damaszkuszi érvet is, amely szerint egy rezsim érdekeltségeire mért csapás csak az al-Kaidát és az iszlamista szélsőségeseket segíti, nem beszélve arról, hogy az ominózus augusztus 21-i támadás mögött nem a hadsereg egységei, hanem az Egyesült Államok támogatását élvező „terroristák” – értsd: felkelők – állnak.

De lesújtóan nyilatkoznak az amerikai késedelemről szír ellenzéki körökben is, ahol azonnali amerikai csapást vártak. A Guardiannek Jordániában, a százhúszezer embert befogadó Zaatari menekülttáborban valaki azt mondta, Obama hazudott nekik, de a brit lap megszólaltatta az ellenzéki szabad Szíriai Hadsereg (FSA) egyik katonáját is aki azt állítja, hogy bár sérült, azonnal visszamegy Szíriába harcolna Aszad hadserege ellen így, hogy még egy hétig biztosan nem lesz nyugati beavatkozás.

A gúny és a csalódás némiképp érthető, hiszen mielőtt Obama fékezett volna, a csapásra már gyakorlatilag minden készen állt. A Földközi-tengeren már négy amerikai romboló cirkál, a USS Nimitz repülőgép-hordozó anyahajót a Vörös-tengerre vezényelték, az ENSZ-nek a vegyifegyver-támadásokat vizsgálói szakértői pedig elhagyták Szíriát. A kongresszusi szavazás egyébként is csak tiszteletkör: a Fehér Háznak hivatalosan nem kell felhatalmazást kérnie az akcióhoz, amelyet Obama saját hatáskörben elrendelhet, és ha kell Kerry szerint el is fog. Aggály a kongresszusban viszont rengeteg van: a képviselők és a szenátorok között is sokan félnek, hogy a csapás tényleg a szélsőségeseknek kedvez, a beavatkozás miatt a polgárháború regionális konfliktussá szélesedik, és mit fognak gondolnak az amerikaiak, akik Irak és Afganisztán után az amerikaiak a hátuk közepére kívánnak még egy távoli háborút egy olyan országban, amelyet két és fél éve polgárháború szaggat, eddig több mint százezer áldozattal.

Ezeknek az aggályoknak az eloszlatására Obama már offenzívát indított, hiszen nagy blamázs lenne, ha a beadvány végül elbukna – úgy, ahogy Londonban a múlt héten elbukott Az elnök először kedden ül le meggyőzni több képviselőházi és szenátusi bizottságot is a „korlátozott” csapás melletti kiállásról. Szíria ügyében a két nagy párton belül is kiáltó nézetkülönbségek vannak: amíg például a 2008-as republikánus elnökjelölt és arizonai szenátor, John McCain arról beszél, az Egyesült Államoknak világos ígéretet kellene tennie, hogy „kinyírja Aszadot”, egykori alelnökjelöltje, Sarah Palin a Facebookon arról értekezett, Szíriát intézze csak el Allah, miért mennének oda amerikaiak.

Az Aszad-rezsimet John Kerry amerikai külügyminiszter egy hete vádolta meg hivatalosan vegyi fegyverek bevetésével, pénteken pedig bizonyítékokkal is előállt arról, hogy Aszad egységei szaringázt használtak öt damaszkuszi helyszínen is a felkelők ellen. Washington szerint 1429 ember halt meg – a legtöbb egyetlen incidensben a polgárháború alatt. Kerry később haj- és vérmintákra hivatkozva állította, hogy Aszad hadserege a felelős, amit Damaszkusz mellett azonban Moszkva is vitat. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter ma mondta, hogy Washington bizonyítékaiban sok a „következetlenség és az abszurditás”.

Ahogy Kerry pénteki közléséből kiderült, az Egyesült Államok nem az ENSZ-szakértőktől szerzett bizonyítékokat. Megkerüli a világszervezetet Franciaország is; Párizsban szerdán kerül a palament elé az esetleges beavatkozás ügye.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.