Egész szigetvilágot alkotnak a szír kínzóközpontok
A HRW kétszáz egykori fogvatartottal készített interjút, és ezek alapján huszonhét kínzóközpontot sikerült azonosítani. A megkérdezettek szörnyű kegyetlenkedésekről számoltak be, a HRW szerint ezek már emberiség elleni bűntetteknek számítanak.
A jogvédő szervezet azt akarja, hogy a rezsimet állítsák a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé. Mivel Szíria nem írta alá az ICC római alapokmányát, ezért a szír rezsim felett csak akkor ítélkezhetne, ha az ENSZ Biztonsági Tanácsa egy határozattal a bírósághoz fordulna az ügyben. Ezt azonban Oroszország nagy valószínűséggel megakadályozná. A HRW arra is felszólította az ENSZ-t, hogy megfigyelőiket küldjék a fogva tartó intézetekbe.
William Hague brit külügyminiszter szerint a jelentés egyértelmű figyelmeztetés a nemzetközi közösség számára. –Azok, akik szisztematikusan megsértik az emberi jogokat, ne áltassák magukat. Mi és nemzetközi partnereink mindent meg fogunk tenni azért, hogy a felelősöket az igazságszolgáltatás elé állítsuk.
A Kínzószigetek című jelentés szerint a megkérdezettek – akik között nők és gyerekek is voltak – mind azt mondták, hogy a fogolyközpontok túlzsúfoltak, és alig van élelem. Sokakat arra kényszerítettek, hogy írjanak alá olyan vallomást, mely szerint részt vettek a kormányellenes tüntetésekben. Legtöbbjüket meg is kínozták, és állításuk szerint sokan bele is haltak a kegyetlenkedésekbe. Egy tizenhárom éves fiú elmondta, hogy az eszméletvesztésig gyötörték áramütésekkel, majd kitépték a lábujjkörmeit. Másokkal előfordult, hogy megerőszakolták, gumibotokkal és korbácsokkal verték őket, és a csuklójuknál fogva felakasztva kínozták őket. Egy 23 éves férfi arról mesélt, hogy nála a „repülőszőnyeg” nevű technikát alkalmazták. Ilyenkor a foglyot meztelenül egy deszkalapra fektetik, a lábát és a fejét felemelik, a nemi szervéhez drótokat vezetnek, és áramütésekkel kínozzák.
Egy volt titkosszolga azt mondta a HRW-nak, hogy a kínzásokra az utasításokat a biztonsági erőktől kapták, akik közvetlenül kapcsolatban vannak Bassár el-Aszad körével.
Mindeközben egy török lapnak adott interjújában Aszad kijelentette, sajnálja, hogy kilőtték a török vadászgépet. A szír elnök hangsúlyozta, nem engedhetik, hogy az ügy a két ország közötti háborúba csapjon át, ezért ők nem fognak egységeket vezényelni a határhoz annak ellenére, hogy Törökország már készülődik. Ráadásul azt sem tudták, hogy török gépről van szó, ez csak azután derült ki, hogy leszedték.
A török média szerint hétfőn újabb 85 szír katona szökött át a határon, köztük 14 magas rangú tiszt. Tavaly március óta ez volt a legnagyobb disszidens katonai csapat.