Ecuador nem engedné Assange-t Svédországba
Ricardo Patino külügyminiszter szerdán este utalt arra egyik nyilatkozatában, hogy Ecuador megakadályozná a Wikileaks-alapító kiadatását Svédországnak. A dél-amerikai ország sérelmezi ugyanis, hogy a svéd hatóságok a meghívás ellenére nem voltak hajlandóak Assange-t Ecuador londoni nagykövetségén kikérdezni.
Patino szerint nagyon elszomorító Svédország döntése, emiatt ugyanis „sokkal bonyolultabbá válik az ügy.” –Ez még nehezebbé teszi számunkra, hogy eldöntsük, mi is történne Julian Assange-zsal, ha elvinnék Svédországba –mondta Patino, aki csak annyit mondott, a döntésnél arra törekszenek, hogy megvédjék Julian Assange életét, és biztosítsák a szabadsághoz való jogát.
Ugyan Svédország nem kommentálta az eseményeket, egy hivatalos forrás szerint valóban érkezett meghívó az ecuadori nagykövetségtől, de azt Marianne Nyh ügyész visszautasította.
A férfi anyja, Christina Assange Ecuadorban képviseli a Wikileaks-alapítót. Szerinte az Egyesült Államok meg akarja kaparintani fiát, ehhez azonban az kell, hogy először Svédországba vigyék. Egyelőre Assange-t sem az USA-ban, sem Svédországban nem vádolták meg semmivel. A svéd hatóságok egyelőre csak ki akarják kérdezni őt. Két nő, a Wikileaks egykori támogatói ugyanis azt állítják, hogy a 41 éves ausztrál állampolgár még 2010-ben megerőszakolta és szexuálisan zaklatta őket. Ecuador a külügyminiszter szerint azért hívta meg a svéd hatóságokat, mert a kihallgatást a nagykövetségen is meg lehetett volna ejteni.
Assange hat hete menekült a nagykövetségre, azóta arra vár, hogy a baloldali Rafael Correa elnök és a kormány döntsön menedékkérelméről. A Wikileaks alapítója még 2010-ben haragította magára Washingtont, amikor is megszerzett több mint 400 ezer diplomáciai iratot, és ezek egy részét ki is szivárogtatta. Svédországban szexuális zaklatás és nemi erőszak vádjával akarják felelősségre vonni, a férfi azonban fél, hogy azonnal tovább vinnék az Egyesült Államokba, ahol életfogytiglani börtönt vagy akár halálbüntetést is kaphatna kémkedés miatt.
A kormány annak idején kijelentette, alaposan kivizsgálják a kérelem ügyét. A külügyminiszter szerint viszont a londoni olimpia vége előtt biztos nem fognak döntést hozni.