Ecuador elküldi az amerikai katonai tanácsadókat
Mint az AFP emlékeztet, még az év elején Rafael Correa elnök vetette fel, hogy miért van szükség több tucat amerikai katonai tanácsadó jelenlétére az országban. Majd április 7-én az ecuadori kormány hivatalosan is kérte, hogy az amerikai követséghez akkreditált csoport a hónap végéig távozzon a dél-amerikai országból.
Az amerikai követség szerint Ecuador tavaly mintegy hétmillió dollárt kapott a két ország közötti biztonsági együttműködés fejlesztésére. Az El Universo szombati írása szerint a Pentagon illetékese azt nyilatkozta, hogy ezt az összeget Ecuador védelmi képességének fenntartására, repülőgépek és katonai járművek javítására, kiképzésre, valamint a kábítószer- és személyek csempészése elleni együttműködésre fordították. Weinshenker hangsúlyozta, hogy amerikai részről tudomásul veszik az ecuadori kormány döntését, ám nagyon sajnálják, hogy ezzel lényegesen korlátozódik a két ország közötti biztonsági együttműködés.
Az ecuadori külügyminisztérium eddig nem reagált az amerikai nyilatkozatokra. Washington ugyancsak hallgat az esetleges válaszlépésről, vagyis hogy a kölcsönösség elve alapján kérelmezi-e Ecuador egyesült államokbeli követsége, konzulátusai létszámának leépítését.
orrea, aki az Egyesült Államokban, majd Belgiumban végezte közgazdasági tanulmányait, első elnöki beiktatása, 2007 után a Kuba, Venezuela és Nicaragua alkotta baloldali, antiimperialista országcsoporthoz közeledett. 2009-ben nem újította meg az akkor lejáró egyezményt, hogy az Egyesült Államok használhasson egy légibázist ecuadori területen a kábítószer-ellenes harcban, 2012-ben menedékjogot adott a WikiLeaks alapító Julian Assange-nak, aki azonban azóta is a dél-amerikai ország londoni nagykövetségén tartózkodik