Ebola: Nyugat-Afrikába is eljutnak a kísérleti gyógyszerek

Heteken belül megkezdik a kísérleti ebola-gyógyszerek alkalmazását több nyugat-afrikai kórházban is – jelentette be az Orvosok Határok Nélkül (MSF). A nemzetközi szervezet a 70 százalékos halálozási arány jelentős csökkenését várja a gyógyszerektől.
A kíséreti központok felállításáról viszonylag gyorsan döntött az MSF, így egyelőre csak az biztos, hogy a három érintett egészségügyi központból kettő Guineában lesz. Az egyik kórházban egy állatokon is tesztelt gyógyszert próbálnak ki embereken, a másik központban pedig a korábbi ebolás betegek véréből készített koktélt tesztelik majd - írja a The Guardian.

A harmadik helyszínről egyelőre még nem döntött a szervezet, amely gyógyszergyártó cégekkel, az Egészségügyi Világszervezettel (WHO) és szakemberekkel karöltve felel a projektért. Az Oxfordi Egyetem tudósai által végzett harmadik kísérlet során majd a brincidofovir nevű készítményt tesztelik, amely laboratóriumi körülmények között kecsegtetőnek bizonyult, ám állatokon még nem tesztelték. Szakértők szerint azonban nincs ok az aggodalomra, mert a tabletta formájában szedhető gyógyszer nem veszélyes az emberre.

 „Az, hogy egy humanitárius krízik kellős közepén kell kísérleti gyógyszereket tesztelnünk, mindannyiunknak új élmény. De azon leszünk, hogy ne hagyjuk cserbe a nyugat-afrikai embereket” – tette hozzá az Oxfordi Egyetem szakértői által vezetett kutatás feje, Peter Horby. 

A korábban több ebolával fertőzött egészségügyi dolgozónak is adott Zmappot állítólag ezúttal nem tesztelik, mert nagyon hosszadalmas az előállítása.

A decemberben startoló kísérletek több szempontból is egyedülállóak lesznek, hiszen a helyzet sürgető volta miatt nem minden esetben jutott idő arra, hogy a szokásos menet szerint először állatokon majd egészséges embereken teszteljék a gyógyszereket. Az is szokatlan, hogy az eddigi gyakorlattól eltérően, a kontrollcsoport tagjai nem placebót kapnak, hanem a kísérleti gyógyszereket. Mindkét kérdés komoly etikai vitát váltott ki a közelmúltban, ám a hatóságok úgy értékelték, hogy a járvány mihamarabbi megfékezése érdekében fel kell rúgni bizonyos szabályokat. Az első eredményeket 2015 januárjára várják.

„Ez egy példa nélküli együttműködés, amelynek eredménye a remények szerint egy hatékony orvosság lesz a kórra, amely manapság a fertőzöttek 50-80 százalékával végez” – nyilatkozta dr. Annick Antierens, az MSF egyik orvosszakértője.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.