Dzurinda örül, Szájer elutasít
A bizottság a szlovák állásponttal összhangban leszögezte azt is, hogy a kisebbségi jogok egyéni jellegűek, mert a nemzetiségek védelmével kapcsolatos nemzetközi keretegyezmény sem feltételez kollektív jogokat. A szlovák külügyminisztérium fontosnak tartja a Velencei Bizottságnak azt a megállapítását is, hogy a jószomszédi kapcsolatok fenntartása érdekében kerülni kell azokat az exterritoriális utalásokat, amelyek a szomszédos országokban nyugtalanságot válthatnak ki, és etnikai feszültségekhez vezetnek.
„Az állásfoglalás fontos és alapvető jelentőségű iránytű az új magyar alkotmány, továbbá a sarkalatos törvények értékelésében és értelmezésében. A dokumentumban hangsúlyozott elvek tiszteletben tartása pedig nemcsak a jószomszédi kapcsolatoknak, de annak a légkörnek a szempotjából is jelentősek, amelyben az egységesülő Európa államainak polgárai élnek“ – mutat rá végezetül a pozsonyi közlemény.
Megkérdeztük Mikulás Dzurinda külügyminisztert, mi a véleménye Szájer Józsefnek, az Európai Parlament néppárti frakciója elnökhelyettesének blogbejegyzéséről, amely szerint Budapest nem tudja elfogadni az új magyar alaptörvénnyel kapcsolatos állásfoglalást. „A Velencei Bizottság határozatainak jogilag kötelező ereje nincs, a szöveg és az ajánlások véleményt fejeznek ki, az abban megfogalmazottak külön kötelezettségeket nem rónak Magyarországra“ – idéztük a pozsonyi diplomácia vezetőjének a magyar politikus egyik kulcsomondatát. Mire a külügyér azt válaszolta, hogy a szerdai sajtótájékoztatón válaszol erre a kérdésünkre is.