Dzurinda: figyelmeztették Magyarországot

A Velencei Bizottság állásfoglalása az új magyar alkotmánnyal kapcsolatban Magyarország számára komoly figyelmeztetés, hogy több téren módosítsa politikáját - mondta a szlovák külügyminiszter, aki szerint az állásfoglalás nagyon kellemetlen Magyarország számára.

– A dokumentum igazolja a jelenlegi pozsonyi kabinetnek azt a meggyőződését, hogy nemzetközi téren, de a szomszédkapcsolatokban sem hisztérikus hangoskodással, hanem megalapozott érvekkel és céltudatos diplomáciával lehet érvényesíteni Szlovákia érdekeit. Ami ezúttal is sikerült, mert a neves jogászokból álló szakemberek komoly figyelmeztetésben részesítették a magyar kormányt, hogy több ponton, többek között a szomszédországokhoz fűződő viszonyában is korrigálja jelenlegi politikáját – vélekedett Mikulás Dzurinda a szlovák diplomácia vezetője szerdai sajtótájékoztatóján a Velencei Bizottság hétfőn nyilvánosságra hozott állásfoglalásával kapcsolatban. Hangsúlyozta, hogy az új magyar alkotmány Alapvetésének „D“ cikkelyével kapcsolatos szlovák kifogásokkal teljes mértékben egyetértett a velencei testület:-  A nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek védelme elsősorban annak az országnak a felelőssége, amelyben az adott közösség él. Esetleges kollektív jogaik érvényesítéséről sem a magyarországi hatóságok döntenek, mert a nemzetiségek védelmével kapcsolatos nemzetközi keretegyezményben is csupán egyéni jogok szerepelnek – érvelt a pozsonyi külügyér.

Lapunk megkérdezte őt, hogy miként vélekedik Szájer Józsefnek, az Európai Parlament néppárti frakciója elnökhelyettesének blogbejegyzéséről, amely szerint a Velencei Bizottság határozatainak jogilag kötelező ereje nincs, az abban megfogalmazottak külön kötelezettségeket nem rónak Magyarországra.

Mikulás Dzurinda így válaszolt: – Szájer út személyesen  vett részt a Velencei Bizottság tárgyalásain, védelmezte az alkotmányt, habár a jegyzőkönyv szerint álláspontjával meglehetősen magára maradt, de talán mégis komolyan veszi az elfogadott állásfoglalást.  Miként az illetékes magyar politikusoknak is nagyon meg kell fontolniuk, hogy milyenek lesznek az alkotmány alapján szükséges sarkalatos törvények, milyen legyen az új választási rendszer, továbbá a magyarországi passzív és aktív választójog – hangsúlyozta. További kérdésre válaszolva kifejtette, hogy az új magyar alkotmánnyal a velencei elemzés alapján minden bizonnyal az Európa Tanács és az EBESZ, s valószínűleg az Európai Parlament is foglalkozni fog.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.