Lemondott az egyiptomi kormány

Legalább harminchárman vesztették életüket, az országot irányító tábornokok új miniszterelnököt keresnek az események súlya alatt összeroppant Saraf helyett.

Benyújtotta lemondását Esszam Saraf kormánya az Egyiptomot irányító Legfelsőbb Katonai Tanácsnál; a hatalmat Mubarak elnök bukása óta gyakorló tábornokok egyelőre nem döntöttek róla, elfogadják-e – jelentette hétfőn este a The New York Times internetes kiadása. A Reuters azt közölte, egyelőre új miniszterelnököt keresnek.

Protesters stand amidst tear gas fired by riot police at Tahrir Square in Cairo November 21, 2011. Egypt's Health Ministry said on Monday that the death toll in clashes between protesters and security forces in Cairo's Tahrir Square reached 20 people, state television reported. REUTERS/Amr Abdallah Dalsh (EGYPT - Tags: CIVIL UNREST POLITICS)

Mindennek előzménye, hogy a lehető legrosszabb időpontban, alig néhány nappal a jövő hétfőre kitűzött – ám a legújabb fejlemények fényében bizonytalanná vált – parlamenti választások előtt törtek ki, és követeltek immár legalább 33 halálos áldozatot a zavargások. A második Tahrír téri forradalomnak keresztelt megmozdulások szombaton kezdődtek.

A párizsi Le Monde idézi az egyiptomi MENA hírügynökség jelentését, miszerint az áldozatok többsége lőtt seb következtében hunyt el, vagy megfulladt a rendfenntartók által tömegoszlatásra használt könnygáztól. A szombati tüntetés békés demonstrációnak indult, ám szemtanúk szerint az egyiptomi rendőrség könnygázzal és gumilövedékekkel támadt a felvonulókra. Utóbbiak azt követelték a tábornokoktól, hogy gyorsítsák fel a demokratikus reformokat, és adják át a hatalmat a polgári kormánynak. A rendőrség kifejezetten durván támadt a Tahrír tér mintegy 15 ezer tüntetőjére, sátraikat felgyújtották, s harckocsik bevetésével szorították ki őket a térről, amelyet a demonstrálók vasárnap éjjel visszafoglaltak. Az egyiptomi hírügynökség jelentése szerint Imad Abo Gazi kulturális miniszter a hatóság kíméletlen beavatkozása miatt lemondott posztjáról.

Az egyiptomi miniszterelnök hétfőn kétségbeesetten próbált úrrá lenni a helyzeten, és miniszterein kívül tárgyalt a tényleges hatalmat gyakorló tábornokokkal is. Eközben értelmiségiek és ellenzéki politikusok felszólították a kormányt, hogy halassza el a hétfőn kezdődő parlamenti választást, s írja át a politikai naptárat úgy, hogy előbb rendezzenek alkotmányozó nemzetgyűlési választásokat – Tunéziához hasonlóan –, utána tartsanak elnökválasztásokat, s csak a legvégén írják ki a parlamenti választás időpontját.

A Tahrír téri tüntetők legtöbbike azt állítja, hogy a hadsereg azért nem akar változtatni a politikai naptáron, mert valójában esze ágában sincs átadni a hatalmat egy polgári kormánynak. A demonstrálók szerint Mubarak távozása óta semmi sem változott az országban. Kairón kívül Alexandriában, Szuezben és Asszuánban is voltak tüntetések a hét végén. A budapesti Külügyminisztérium nem javasolja az utazást Egyiptom nagyvárosaiba.

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.