Lemondott az egyiptomi kormány
Benyújtotta lemondását Esszam Saraf kormánya az Egyiptomot irányító Legfelsőbb Katonai Tanácsnál; a hatalmat Mubarak elnök bukása óta gyakorló tábornokok egyelőre nem döntöttek róla, elfogadják-e – jelentette hétfőn este a The New York Times internetes kiadása. A Reuters azt közölte, egyelőre új miniszterelnököt keresnek.
Mindennek előzménye, hogy a lehető legrosszabb időpontban, alig néhány nappal a jövő hétfőre kitűzött – ám a legújabb fejlemények fényében bizonytalanná vált – parlamenti választások előtt törtek ki, és követeltek immár legalább 33 halálos áldozatot a zavargások. A második Tahrír téri forradalomnak keresztelt megmozdulások szombaton kezdődtek.
A párizsi Le Monde idézi az egyiptomi MENA hírügynökség jelentését, miszerint az áldozatok többsége lőtt seb következtében hunyt el, vagy megfulladt a rendfenntartók által tömegoszlatásra használt könnygáztól. A szombati tüntetés békés demonstrációnak indult, ám szemtanúk szerint az egyiptomi rendőrség könnygázzal és gumilövedékekkel támadt a felvonulókra. Utóbbiak azt követelték a tábornokoktól, hogy gyorsítsák fel a demokratikus reformokat, és adják át a hatalmat a polgári kormánynak. A rendőrség kifejezetten durván támadt a Tahrír tér mintegy 15 ezer tüntetőjére, sátraikat felgyújtották, s harckocsik bevetésével szorították ki őket a térről, amelyet a demonstrálók vasárnap éjjel visszafoglaltak. Az egyiptomi hírügynökség jelentése szerint Imad Abo Gazi kulturális miniszter a hatóság kíméletlen beavatkozása miatt lemondott posztjáról.
Az egyiptomi miniszterelnök hétfőn kétségbeesetten próbált úrrá lenni a helyzeten, és miniszterein kívül tárgyalt a tényleges hatalmat gyakorló tábornokokkal is. Eközben értelmiségiek és ellenzéki politikusok felszólították a kormányt, hogy halassza el a hétfőn kezdődő parlamenti választást, s írja át a politikai naptárat úgy, hogy előbb rendezzenek alkotmányozó nemzetgyűlési választásokat – Tunéziához hasonlóan –, utána tartsanak elnökválasztásokat, s csak a legvégén írják ki a parlamenti választás időpontját.
A Tahrír téri tüntetők legtöbbike azt állítja, hogy a hadsereg azért nem akar változtatni a politikai naptáron, mert valójában esze ágában sincs átadni a hatalmat egy polgári kormánynak. A demonstrálók szerint Mubarak távozása óta semmi sem változott az országban. Kairón kívül Alexandriában, Szuezben és Asszuánban is voltak tüntetések a hét végén. A budapesti Külügyminisztérium nem javasolja az utazást Egyiptom nagyvárosaiba.