Az utcán robbantanak, az iskolában becsöngetnek
Megkezdődne az iskolaév vasárnap Szíriában a kormány rendelete alapján. Az iskolaépületek nagy részében azonban otthonukból elmenekült nőket, gyerekeket és férfiakat szállásoltak el. Nekik most ismét szedniük kell a sátorfájukat.
Mára szinte minden tartományra kiterjedtek a harcok, és az összecsapások egyre erőszakosabbak. Mindennek ellenére a szír rezsim úgy tesz, mintha békeidő lenne, és mindenképpen ki akarja nyitni az iskolákat. Hazwan al-Wazz oktatásügyi miniszter múlt héten azt mondta, a kormány kész arra, hogy megkezdjék az iskolaévet vasárnap, annak ellenére, hogy a „terroristák közel kétezer iskolát romboltak le.”
Az UNICEF információi szerint a menekültek elszállásolásra használt épületeket el kezdték kiüríteni, és az oda behúzódó embereket például sportcsarnokokba irányították, de azt egyelőre nem tudni, hogy lesz-e elég hely mindenkinek.
Sokak szerint mindegy, hogy kinyitják-e az iskolákat, a legtöbb család ugyanis annyira fél, hogy nem merik majd elküldeni gyerekeiket, és a tanárok sem mernek majd kilépni otthonaikból. Az összecsapások helyszínén élő családok nevetségesnek tartják a kormány tervét. A tanárok a vallási indulatoktól is félnek, a Reuters által megkérdezett alavita tanárok rettegnek attól, hogy szunnita területen kelljen tanítaniuk. Bassár el-Aszad szír elnök az alavita kisebbséghez tartozik, a megdöntésére törő felkelők nagy része szunnita.
Ahol nem menekültek elszállásolására használják az iskolaépületeket, ott a fegyveresek alakítottak ki bázisokat: felforgatták a padokat, fegyvereket tároltak a termekben, de volt, ahol túszokat tartottak fogva. A kormánypárti erők ezeket az épületek intenzíven támadták, és le is bombázták.
A Reuters által megkérdezett tanárok és helyiek szerint a kormány több helyen is megkezdte az épületek felújítását. –Az általános és középiskolai oktatás a jövő héten kezdődik. De egyelőre nem tudom, hogy fogják ezt az egészet kivitelezni. A tanárok nagyon felháborodtak. Az iskolának nem kellene bezárnia, de a kormánynak újabb helyeket kellene találnia a menekülteknek. Úgy tűnik, azt várják, hogy a segélyszervezetek és a helyiek vállalják a felelősséget –mondta egy tanárnő.
A Libanonba, Jordániába, Törökországba szökött körülbelül 250 ezer szír menekültek egy részét is iskolákban helyezték el, az épületek ugyanis a nyáron üresek voltak. A libanoni helyzet jól mutatja, hogy mi történhet Szíriában, ha mindenkit elküldenek az iskolákból. Libanonban néhányan a mezőkön táboroznak, sokan elhagyott épületekben keresnek menedéket, mások nem látnak más megoldást, mint visszatérni lerombolt otthonukba, ahol még mindig folynak a harcok.