DSK mentelmi joggal akarta megúszni a botrányt
Diplomáciai mentességére próbált hivatkozni Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) volt vezérigazgatója közvetlenül letartóztatása után a New York-i repülőtéren - vált ismertté csütörtökön ügyészségi iratokból.
A május 14-i eseményeket rekonstruáló ügyészségi dokumentumból kiderült, hogy miután a rendőrök Strauss-Kahn a New York-i JFK repülőtéren leszállították a Párizsba induló járatról, az IMF-vezér azt kérdezte tőlük: Miről van szó? Miután azt mondták neki, hogy a nyomozók „a város egyik szállodájában történt incidensről" akarnak vele beszélni, Strauss-Kahn azt mondta, hogy diplomáciai mentességet élvez, és kapcsolatba akar lépni a francia konzulátussal. Később azonban a rendőrségi kihallgatáson már azt mondta, hogy nem kíván élni a jogi mentességgel.
Strauss-Kahn jelenleg házi őrizetben van New Yorkban. Az amerikai hatóságok szexuális bűncselekmény elkövetésével, nemi erőszak kísérletével és törvénytelen fogva tartással vádolják. A szálloda egyik szobalánya azt állította, hogy Strauss-Kahn május 14-én a New York-i Sofitel szállodában orális szexre kényszerített őt, és kísérletet tett megerőszakolására. A politikus-közgazdász ártatlannak vallotta magát a New Yorki-bíróságon.
Meghallgatás a jövő héten
Az IMF Igazgatótanácsa a jövő héten hallgathatja meg a vezérigazgatói székre pályázó két jelöltet - közölte az ügyet jól ismerő forrás a Dow Jones üzleti hírügynökséggel.
A Dominique Strauss-Kahn lemondását követően megüresedett vezérigazgatói székre a két jelölt közül a legtöbb elemző szerint szinte biztos befutó Christine Lagarde francia pénzügyminiszter, akit az európai államok mellett több feltörekvő ország is támogatásáról biztosított. A fejlődő államok többsége ugyanakkor szívesebben látna olyan embert a szervezet élén, aki jobban képviseli az ő érdekeiket. Az ő jelöltjük, Augustin Cartens, a mexikói központi bank elnöke ugyanakkor a hét elején beismerte: nagyon kevés esélye van legyőzni Lagarde-ot.
A forrás szerint az egyik jelöltet kedden, míg a másikat csütörtökön hallgathatja meg a szervezet illetékes szerve. Elemzők szerint a keddi meghallhatáson inkább a mexikói jelölt szerepelhet, mivel Lagarde vasárnap és hétfőn a görög adósságválságról tárgyal Brüsszelben.
A Dow Jones-nak nyilatkozó egyes források szerint leghamarabb június 24-én tarthat az igazgatótanács nem hivatalos szavazást a kérdésben, hogy létrejött-e konszenzus Strauss-Kahn utódjának személyét illetően. Mások június 27-i bejelentést tartanak a legvalószínűbbnek.