DSK: elnökjelöltség kizárva

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) volt vezérigazgatója először adott interjút azóta, hogy ejtették ellene a vádakat a nemi erőszak gyanúja miatt indított New York-i perben.

Dominique Strauss-Kahn a TF1 francia kereskedelmi televízió vendége volt vasárnap este: a stúdióbeszélgetés során leszögezte, hogy „sem erőszak, sem zaklatás, sem bűncselekmény" nem történt a New York-i Sofitel szálloda egyik szobájában, de  „nem egyszerűen nem megfelelő” viszonyt létesített, hanem „erkölcsi hibát" követett el, amikor szexuális kapcsolatba lépett az őt megvádoló szobalánnyal, a guineai származású Nafissatou Diallóval. A „nem megfelelő” kifejezést – amelyet egykor még Bill Clinton volt elnök használt a Lewinsky-afférra – DSK valószínűleg oldalvágásnak szánta Amerika felé: a tengerentúli sajtó heteken át a címlapokon csámcsogott az IMF-vezér perének szaftosabbnál szaftosabb részletein. „Féltem. Nagyon féltem. Megaláztak és belém tapostak, még azelőtt, hogy akár csak egy szót is kiejthettem volna – bírálta később nyíltan a politikus az ellene eljáró amerikai ügyészeket.

Amióta az amerikai igazságszolgáltatás ejtette ellene a vádakat, DSK először szólalt meg a nyilvánosság előtt. Szereplése alatt a leghalványabb hibára sem akart esélyt hagyni: két héten át hatalmas ügyvédi stáb készítette elő, ki, hol, milyen feltételek mellett kérdezheti a politikust.  Erre jellemző, hogy a népes közönség előtt tartott stúdióbeszélgetésen a riporter pedig felesége, Anne Sinclair jó barátnője, Claire Cazal volt. Hogy előre megrendezett volt-e, vagy sem, de DSK mindenesetre bocsánatot kért a franciáktól és családjától is, szakértők szerint egy olyan politikus benyomását keltve, aki áldozatként akarja előadni magát. „Mindenki kapott rá esélyt, hogy elmondja a magáét. Csak én nem” – állította.

Az „erkölcsi hiba” egyébként azt jelenti, hogy DSK végleg búcsút mond francia elnökjelölti ambíciónak. Bár az ellenzéki szocialisták közül sokan szívesen látták volna Nicolas Sarkozy ellenfeleként a jövő évi elnökválaszttáson, a volt IMF-vezér az interjúban bejelentette, az ügy után „nyilvánvaló", hogy nem indulhat. „Elszalasztottam a randevúmat a franciákkal" - fogalmazott a 62 éves politikus.

DSK-nak tárgyalóterembe azonban még járnia kell: az amerikai büntetőjogi eljáráson kívül Diallo polgári pert is indított ellene, ahogy a botrány kipattanása után Tristane Banon francia írónő is: őt a politikus állítólag 2003-ban akarta megerőszakolni. Ennek kapcsán DSK leszögezte, „képzelgésekről” van szó, semmi erőszak nem volt köztük, és rágalmazás miatt pert indít vádlója ellen.

Dominique Strauss-Kahn és felesége
Former IMF chief Dominique Strauss-Kahn and his wife Anne Sinclair walk to catch a cab in New York August 25, 2011. A New York judge dropped all criminal sexual assault charges against Strauss-Kahn on Tuesday after prosecutors lost faith in the credibility of his accuser. REUTERS/Allison Joyce (UNITED STATES - Tags: BUSINESS CRIME LAW IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.