DSK-ügy: cáfolják az összeesküvést

A francia belügyminiszter és a manhattani Sofitel szálloda is tagadta vasárnap, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) volt vezérigazgatója májusban előre kitervelt politikai összeesküvés áldozata lett volna.

„Ez az egész képzelődés ... Ha valaki úgy véli, hogy összeesküvés történt, tegyen feljelentést és azután vége lesz a találgatásoknak meg a pletykáknak" - mondta Claude Guéant belügyminiszter az Europe 1 kereskedelmi rádiónak adott interjúban.

A The New York Review of Books című, kéthetenként megjelenő folyóirat szombati számában Edward Epstein oknyomozó újságíró olyan rejtélyes momentumokat tárt fel, amelyek a volt IMF-vezér letartóztatásának napján történtek. Ezek alapján azt feltételezi, hogy a francia vezetésű szálloda közreműködésével csapdát állítottak Strauss-Kahnnak.

A lap azt írta, hogy a volt IMF-vezért letartóztatásának reggelén, még az állítólagos erőszakkísérlet előtt figyelmeztette egy, az UMP, a francia kormánypárt székházában dolgozó ismerőse, hogy a BlackBerry mobiltelefonját feltehetően megfigyelés alatt tartják, miután az arról feleségének küldött egyik üzenete kering az UMP-ben. Strauss-Kahn környezetéből ezt megerősítették, a francia média azóta beazonosította az informátort is, aki szeptemberben közös megegyezéssel távozott a kormánypárttól. Jean-Francois Copé, a kormánypárt frakcióvezetője tagadta, hogy olvasta volna Strauss-Kahn bármelyik e-mailjét is.

A cikk szerint a volt IMF-vezér arra kérte feleségét és egy informatikus ismerősét, hogy amint visszaért Párizsba, vizsgáltassák be a telefont, mert azt szerinte meghackelték. A készülék még aznap eltűnt, és soha nem került elő, viszont húsz perccel azután, hogy Strauss-Kahn távozott a szállodából, a telefon mozgását követő GPS-rendszer magától kikapcsolt vagy pedig ismeretlenek lekapcsolták. A belügyminiszter szerint azért, mert (Strauss-Kahn) elvesztette a telefonját, még nem történt összeesküvés.

Epstein azt is állította írásában, hogy a Sofitel biztonsági kameráinak felvételén jól látszik, hogy a szálloda két biztonsági embere háromperces örömtáncot lejtett, miután meghallgatták a szobalány beszámolóját arról, hogy mi történt közte és az IMF-vezér között. A Sofitel közleménye szerint a cikkben említett tények "valójában csak nyolc másodpercig tartottak, és semmilyen örömtánc nem állapítható meg". „A két alkalmazott határozottan tagadta, hogy a játékuknak bármilyen köze lenne Dominique Strauss-Kahnhoz" - olvasható a kommünikében.

Az oknyomozó újságíró azt is állította, hogy az ügyészség birtokában lévő felvételek szerint a szobalány többször is bement a volt IMF-vezér lakosztályával szomszédos szobába, az állítólagos megerőszakolási kísérlet előtt és után is.  Esptein úgy véli: elképzelhető, hogy valaki tartózkodott a szobában, de nem tudni, hogy ki és miért. „Ami a 2820-as szobát illeti, az informatikai nyilvántartásából kiderült, hogy a szoba vendége 11 óra 36 perckor kijelentkezett és a szobalány rögtön utána nekiállt a szoba takarításának" - írták a Sofitel képviselői. Hozzátették: „A feltételezés, miszerint a 2820-as szoba vendégének köze lenne az incidenshez, nem igaz és megalapozatlan".   

A Strauss-Kahn elleni vádakat végül is ejtette az amerikai ügyészség, de az eset kettétörte politikai karrierjét. A volt IMF-vezető a 2012-ben esedékes franciaországi elnökválasztás első számú baloldali esélyese volt, ám győzelmi reménye a New York-i meggyanúsítással szertefoszlott.

Dominique Strauss-Kahn és felesége érkezőben egy New York-i meghallgatásra. Mgaéapozatlan feltevések
Former IMF chief Dominique Strauss-Kahn arrives with his wife Anne Sinclair for a hearing at the New York State Supreme Courthouse in New York August 23, 2011. REUTERS/Lucas Jackson (UNITED STATES - Tags: BUSINESS CRIME LAW POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.