Drónok miatt perlik a külügyminisztert

William Hague ellen egy pakisztáni család tett feljelentést Londonban. mondván, a brit diplomácia vezetője felügyelte azt az együttműködést, amelynek keretében országa információkat adott át az amerikaiaknak pilóta nélküli repülőgépekkel végrehajtott támadásokhoz.

Hitelt érdemlő, megdönthetetlen bizonyítékaink vannak – nyilatkozta a londoni Leigh Day & Co. ügyvédi iroda arról a perről, amelyet egy pakisztáni család indított hétfőn William Hague ellen. A londoni legfelsőbb bíróságra beadott kereset szerint a brit külügyminiszter vezényli azt az együttműködést, amelynek keretében országa információkat szolgáltat az Egyesült Államoknak lehetséges pakisztáni célpontokról, így felelős egy törzsi vezető haláláért: Malik Daud Khan egy tavalyi dzsirga (törzsi gyűlés) alatt vesztette életét, pilóta nélküli amerikai repülőgépek támadásában. Az ügyvédi iroda azzal érvel, hogy a harci cselekményekért viselt felelősség alól csak azok jelenthetnek kivételt, akik „törvény szerinti harcoló feleknek” számítanak egy fegyveres konfliktusban. Mivel Hague nem ilyen személy, bíróság elé kell állnia – hangzik a vád. Eszerint Hague és a brit kormányzati kommunikációs iroda „félreérti” a nemzetközi jog néhány elvét – legalábbis ami azt az immunitást illeti, amelyet háborúban egy ország képviselői élveznek.

Maga a brit külügyi tárca elzárkózott a hétfőn indított per kommentálásától. Arra a kérdésre, hogy Nagy-Britannia valóban megoszt-e vonatkozó hírszerzési információkat az amerikaiakkal, a tárca szóvivője szintén nem volt hajlandó válaszolni.

Hivatalosan ugyan a létezésüket sem ismerik el, de a dróntámadások az fő eszközt jelentik az Egyesült Államok kezében a pakisztáni törzsi területeken bujkáló terroristák ellen, és a célszemélyek likvidálása révén jelentősen hozzájárultak az al-Kaida és a tálibok gyengüléséhez. A stratégiai siker ellenére az iszlámábádi kormány nincs éppen elragadtatva a drónoktól: azon túl, hogy az akciók a szuverenitását sértik, sok a polgári áldozat is.

Nagy-Britannia a fő szövetségesnek számít az Egyesült Államok terrorizmus elleni harcában. Az Afganisztánba vezényelt koalíciós erők, az ISAF kötelékében körülbelül 9500 katonája szolgál.

William Hague brit, Hillary Clinton amerikai és Carl Bildt svéd külügyminiszter egy tavalyi NATO-csúcson. Félreértette a nemzetközi jogot?
U.S. Secretary of State Hillary Clinton (C) talks to Sweden's Foreign Minister Carl Bildt (R) next to to Britain's Foreign Minister William Hague (L) during a meeting of NATO Foreign Ministers with non-NATO ISAF contributing nations in Berlin April 14, 2011. REUTERS/Tobias Schwarz (GERMANY - Tags: POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.