Drónok miatt perlik a külügyminisztert
Hitelt érdemlő, megdönthetetlen bizonyítékaink vannak – nyilatkozta a londoni Leigh Day & Co. ügyvédi iroda arról a perről, amelyet egy pakisztáni család indított hétfőn William Hague ellen. A londoni legfelsőbb bíróságra beadott kereset szerint a brit külügyminiszter vezényli azt az együttműködést, amelynek keretében országa információkat szolgáltat az Egyesült Államoknak lehetséges pakisztáni célpontokról, így felelős egy törzsi vezető haláláért: Malik Daud Khan egy tavalyi dzsirga (törzsi gyűlés) alatt vesztette életét, pilóta nélküli amerikai repülőgépek támadásában. Az ügyvédi iroda azzal érvel, hogy a harci cselekményekért viselt felelősség alól csak azok jelenthetnek kivételt, akik „törvény szerinti harcoló feleknek” számítanak egy fegyveres konfliktusban. Mivel Hague nem ilyen személy, bíróság elé kell állnia – hangzik a vád. Eszerint Hague és a brit kormányzati kommunikációs iroda „félreérti” a nemzetközi jog néhány elvét – legalábbis ami azt az immunitást illeti, amelyet háborúban egy ország képviselői élveznek.
Maga a brit külügyi tárca elzárkózott a hétfőn indított per kommentálásától. Arra a kérdésre, hogy Nagy-Britannia valóban megoszt-e vonatkozó hírszerzési információkat az amerikaiakkal, a tárca szóvivője szintén nem volt hajlandó válaszolni.
Hivatalosan ugyan a létezésüket sem ismerik el, de a dróntámadások az fő eszközt jelentik az Egyesült Államok kezében a pakisztáni törzsi területeken bujkáló terroristák ellen, és a célszemélyek likvidálása révén jelentősen hozzájárultak az al-Kaida és a tálibok gyengüléséhez. A stratégiai siker ellenére az iszlámábádi kormány nincs éppen elragadtatva a drónoktól: azon túl, hogy az akciók a szuverenitását sértik, sok a polgári áldozat is.
Nagy-Britannia a fő szövetségesnek számít az Egyesült Államok terrorizmus elleni harcában. Az Afganisztánba vezényelt koalíciós erők, az ISAF kötelékében körülbelül 9500 katonája szolgál.