Drog elleni harcról és gazdasági együttműködésről beszélt Obama Mexikóban

Barack Obama és Enrique Pena Nieto a gazdasági együttműködés elmélyítéséről beszélt a mexikóvárosi elnöki találkozón. Az USA kevesebb beleszólást kap a drogellenes harcba Mexikó területén, Pena Nieto pedig az amerikaiak belügyének tekinti a bevándorlási reformot.

Az újraválasztott Barack Obama és a hatalomba egy évtized után visszatért Forradalmi Intézményes Párt (PRI) vezetője, Enrique Pena Nieto csütörtökön mexikóvárosi elnöki találkozójukon vitatták meg a két ország együttműködésének kérdéseit. A fő téma a gazdasági integráció felpörgetése volt. Mindkét fél abban reménykedik, hogy Észak-Amerika a világ legversenyképesebb régiójává válik, együtt pedig hatékonyabban tudnak majd fellépni a világpiacon. Az AP jelentése szerint amerikai részről Joe Biden alelnök vezeti majd azt a tárgyalódelegációt, amely a gazdasági integráció elmélyítésének lépéseit fogja kidolgozni.

Mindkét ország részese – immár majdnem két évtizede - az észak-amerikai szabadkereskedelmi övezetnek, áruforgalmuk már most eléri az évi 500 milliárd dollárt. Mexikó GDP-je mintegy évi 4 százalékkal bővül, ami segíthet az amerikai gazdaságnak is kilábalni a válságból.

A két elnök a csütörtöki találkozón eléggé diplomatikusan kezelte és belügynek nyilvánította kapcsolatuk két kényes kérdését: az amerikai bevándorlási politikát, illetve a kábítószer elleni közös fellépés új stratégiáját, amelyet Pena Nieto stábja dolgozott ki. A mexikói illetékesek még Obama érkezése előtt hozták nyilvánosságra, hogy változtatni akarnak az előző elnök politikáján. Korábban a különböző amerikai drog-ellenes (DEA, CIA, FBI) ügynökök, intézmények szabad kezet kaptak mexikói tevékenységükhöz. Közvetlenül kapcsolatot tarthattak a hadsereggel, a rendőrséggel és a haditengerészettel a drogbandák, illetve az USA-ba irányuló csempészet visszaszorítása érdekében.

Az új mexikói kormányzat azt javasolta, hogy mostantól ez az együttműködés kizárólag a mexikói belügyminisztériumon keresztül történjen. A volt elnök, Calderon időszaka alatt 2006-tól mintegy 70 ezren vesztették életüket a drogcsempészet elleni fellépésben, illetve a drogkartellek egymás közti háborújában. Pena Nieto ugyanúgy felvenné a harcot a szervezett bűnözéssel, ám szeretné mérsékelni az áldozatok számát és az erőszakot. Obama a közös sajtóértekezletükön nem emelt kifogást az új mexikói stratégia ellen, egyúttal megismételte elkötelezettségét, hogy csökkentik a drog iránti keresletet az Egyesült Államokban, illetve akadályozzák a fegyverek illegális átcsempészését Mexikóba. Cserébe a mexikói elnök az Egyesült Államok belügyének minősítette a tervezett bevándorlási reformot.

Az Obama-kormányzat 11 millió – köztük mintegy 6 millió mexikói - illegális bevándorló helyzetét kívánja szabályozni. A sajtóértekezleten az amerikai elnök annak a reményének adott hangot, hogy a reformot sikerül jóváhagyatni a törvényhozásban. Megemlítette azt is, hogy az utóbbi időben jelentősen csökkent a Mexikóból érkező illegális határátlépők száma. (Az utóbbi években egyébként 1,6 millió mexikóit toloncoltak vissza hazájukba, de az is előfordult, hogy ők maguk tértek haza a kedvezőtlenebbé vált amerikai munkaerőpiaci helyzet miatt.)

Barack Obama, aki újraválasztása óta eddig csak Izraelbe látogatott el, ma Mexikóvárosban egyetemisták előtt mond beszédet, majd üzletemberekkel találkozik. Mexikó az Egyesült Államok áruinak és szolgáltatásainak a második legfontosabb exportpiaca.

Ezt követően az amerikai elnök Costa Ricába látogat, ahol a közép-amerikai térség vezetőivel találkozik. Az úgynevezett Közép-amerikai Integrációs rendszer tagjai Costa Rica mellett El Salvador, Guatemala, Honduras, Nicaragua, Panama és Belize. Várhatóan itt is a gazdasági együttműködés, a kábítószer elleni fellépés és egyéb biztonsági kérdések szerepelnek majd terítéken. Az utóbbi években Közép-Amerika lett a délről az Egyesült Államok felé tartó drogcsempészet fontos útvonala. A lakosság számához viszonyított gyilkosságok világranglistáját El Salvador, Honduras és Guatemala vezetik – értelemszerűen „békeidőben”.

Barack Obama (jobbra) és Enrique Pena Nieto (balra) Mexikóvárosban
U.S. President Barack Obama (R) and his Mexican counterpart Enrique Pena Nietoook share a smile at the National Palace in Mexico City May 2, 2013. Obama arrived in Mexico on Thursday for a visit he hopes will draw attention to Mexico's emerging economic might, even as worries about containing drug-trafficking and related violence remain an inescapable subtext. REUTERS/Mexico Presidency/Handout via Reuters (MEXICO - Tags: POLITICS) ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.