Drámai nap Prágában

Péntek hajnalig tartott a csütörtökön előállított cseh politikusok és magas rangú állami tisztségviselők kihallgatása, aztán reggel folytatták. Egyelőre öt személyt gyanúsítottak meg, de a számuk alighanem növekedni fog.

Péntek hajnalig folytatódott a csütörtökön előállított cseh politikusok és magas rangú állami tisztségviselők kihallgatása, amely reggel folytatódik. Egyelőre öt személyt gyanúsítottak meg, de a számuk alighanem növekedni fog – tájékoztatta a www.novinky internetes portált Ivo Istvan olomocui főügyész, aki az egész rendőrségi akciót felügyeli.

Prágai értesüléseink szerint azért bízták rá ezt a szövevényes ügyet, mert néhány gyanúsítottat szoros szálak fűznek több fővárosi ügyészhez. Érdeklődésünkre Pavel Hanták rendőrségi szóvivő azt válaszolta, hogy a szervezett bűnözés elleni alakulat parancsnoka és egy másik illetékes pénteken sajtótájékoztatón közöl minden lényeges információt.

A leglátogatottabb cseh internetes portálok egybehangzó állítása szerint a rendőrség több korrupciós ügyben vizsgálódik. Valamennyi Roman Janousek és Ivo Rittig milliárdos lobbistákhoz kötődik, akik számos közbeszerzési pályázat eredményét befolyásolták, még az érdekeiknek megfelelő miniszterek, államtitkárok és állami cégek vezetőinek a kiválasztásáról is ők döntöttek. Ebben állítólag nagy segítségükre volt Jana Nagyová kabinetfőnök és Lubomír Poul, a Kormányhivatal vezetője. Mindkettőjüket előállították, s egész éjjel tartott a kihallgatásuk.

Ugyancsak a rendőrségen töltötte az éjszakát Ondrej Páleník, az állami tartalékgazdálkodási vállalat vezérigazgatója, korábban a cseh katonai hírszerzés egyik munkatársa, továbbá Milan Kovanda, a katonai titkosszolgálat jelenlegi vezetője. Ők állítólag jelentős anyagi ellenszolgáltatásért fontos információkkal látták el a két lobbistát. Ők egyébként a rendőrségi razzia megkezdése előtt külfödre távoztak.

Letartóztatták Marej Snajda volt egészségügyi államtitkárt is, aki a megalapozott gyanú alapján úgy állította össze az egyik közbeszerzési pályázatot, hogy a kétmilliárd koronás (hozzávetőleg 24 milliárd forint) megrendelést az a cseh cég szerezze meg, amelyet Roman Janousek óhajtott. Három volt parlamenti képviselőt – Petr Tluchort, Ivan Fuksát és Roman Bocekot, a kormánypárti Polgári Demokrata Párt (ODS) tagjait – is kihallgatták, akik két éve Petr Necas kormányának leghangosabb bírálói voltak, de aztán jelentős csúszópénz és állami cégek felügyelő bizottságaiban felajánlott tisztségek ellenében lemondtak a mandátumukról.

A cseh lapok szerint drámai órák elé néz Csehország. – Ha hitelesek lesznek a rendőrség bizonyítékai, akkor Petr Necasnak mindenképpen le kell mondania, és valószínűleg szeptemberben előrehozott választások lesznek. – Hiába hangoztatja ártatlanságát a miniszterelnök, hiszen legalábbis politikai felelősség terheli őt azért, hogy legközelebbi munkatársai is súlyos gyanúba keveredtek – állapítja meg a Mladá fronta dnes legnagyobb példányszámú cseh napilap politikai elemzője. – Ha viszont a rendőrség nem tud meggyőző tényekkel előállni, akkor ugyancsak hatalmas belpolitikai botrány várható. S akkor főleg arra kell választ adni, hogy milyen érdekcsoportok rendelték meg a csütörtöki példátlan méretű razziát – mutat rá a Lidové noviny kommentátora.

Péntek délelőttre Milos Zeman elnök magához kérette Petr Necast és Martin Cervícek országos rendőrfőkapitányt. Az államfő tárgyalni fog Bohuslav Sobotkával, az ellenzéki cseh szocdemek (CSSD) elnökével. Miroslava Nemcová házelnök pedig bejelentette, hogy ugyancsak ma a miniszterelnök felszólal az alsóházban. A rendőrségi sajtótájékoztató időpontját még nem közölték.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.