Nyugati diplomatákat utasítanak ki Szíriából
Nemkívánatos személynek nyilvánítottak kedden Szíriában több nagy nyugati ország nagykövetét: a Damaszkuszban bejelentett döntés értelmében az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Törökország, Svájc, Belgium, Olaszország, Spanyolország, Németország, Bulgária és Kanada misszióvezetőjének kell távoznia a közel-keleti országból. Bassár el-Aszad szír elnök rendszerint külföldi beavatkozásra hárítja a felelősséget, ha a Szíriát több mint egy éve szaggató felkelésről beszél.
Van, aki ezt már rég megtette: Robert Ford amerikai nagykövet biztonsági fenyegetések miatt már október óta nincs Szíriában, a brit nagykövetséget márciusban evakuálták, és három hónapja bezárt a francia kirendeltség is. Megfigyelők szerint hosszú időnek kell eltelnie a diplomáciai kapcsolatok helyreállításáig Szíriával – főleg, ha Aszadnak sikerül hatalmon maradnia.
Magyarország nem utasította ki Szíria ügyvivőjét, de Kaleta Gábor lapunknak adott korábbi nyilatkozata szerint ez diplomáciailag elhibázott lépés lenne, hiszen hazánk látja el Damaszkuszban Ausztria, Kanada és Nagy-Britannia képviseletét, ami fokozott konzuli és humanitárius feladatterhet ró a nagykövetségre. A reciprocitás (kölcsönösség) most érvényesített diplomáciai elve alapján Szíria várhatóan kiutasítaná az ott feladatot teljesítő magyar diplomatákat, ha Budapest is meghozná vele szemben ezt a döntést. Hasonlóan érvelt Ausztria is: Nikolaus Lutterotti külügyi szóvivő szerint uniós szinten nem hoztak egyelőre döntést a szíriai diplomaták kiutasításáról, országa pedig azért nem lép így fel Damaszkusz bécsi képviseletével szemben, mert a nagykövet az ottani nemzetközi szervezetekhez akkreditált missziók feladatait is ellátja.
A keddi damaszkuszi döntés válasz arra, hogy a múlt héten 13 nyugati hatalom döntött úgy, hogy a hulai mészárlás után nem kér többet Aszad diplomáciájából, és kiutasítja Damaszkusz nagykövetét. A Homsz mellett fekvő településen másfél hete 108 ártatlan civilt – köztük 34 nőt és 49 gyereket – mészároltak le, feltevések szerint egy Aszad-hű alavita milícia, a sabiha egységei.
Ezzel párhuzamosan az ENSZ bejelentette, hogy Damaszkusz megállapodást írt alá a segélyszervezetek beengedéséről: Szíriában becslések szerint egymillió ember szorul segélyre.