Diplomáciai főpróba Szíria ellen

Szaúd-Arábia most az ENSZ közgyűlése előtt állt elő egy hasonló határozattervezettel, amilyet Oroszország és Kína megvétózott a Biztonsági Tanács egy héttel ezelőtti ülésén.

A tervezet kimondja, hogy Bassár el-Aszad államfőnek félre kell állnia és átadnia a hatalmat a helyzet rendezése és az erőszak megfékezése érdekében. Új elem azonban, hogy Szaúd-Arábia különleges megbízott kinevezését javasolja, aki vezényelné a demokratikus átmenetet a közel-keleti országban.

Az ENSZ közgyűlésében próbálkozni azért jó ötlet, mert egyik országnak sincs vétójoga, hátránya viszont, hogy az itt elfogadott határozatok nem kötelező érvényűek, eltérően azoktól, amelyek a Biztonsági Tanácsban születnek. Navi Pillay, az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának a vezetője hétfőn áll a közgyűlés elé beszédet tartani a szíriai helyzetről, ekkor azonban a szaúdi határozatot még nem bocsátják szavazásra.

Ezzel párhuzamosan tett hivatalos bejelentések szerint Damaszkuszban agyonlőttek egy dandártábornokot. A SANA állami hírügynökség úgy értesült, hogy Ísza al-Húlival a saját háza előtt végzett három fegyveres férfi. A hírügynökség terroristaként posztrofálta a merénylet végrehajtóit. Húli – civilben orvos, egy katonai krház igazgatója –, eddig a legmagasabb rangú közéleti személyiség, aki áldozatul esik a harcoknak. A napok óta a hadsereg ostroma alatt álló Homszon kívül Szíria többi nagyvárosára a közelmúltig nem volt jellemző az erőszak: Damaszkusz elővárosai felett a Szabad Szíriai Hadsereg egy időre át tudta venni az ellenőrzést, de kiszorították, Aleppóban pedig tegnap öltek meg 28 embert autóba rejtett pokolgépek.

Szíriában a rendezés fő akadálya, hogy a rezsim láthatóan megszegi a saját ígéreteit. Aszad legutóbb kedden, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter előtt jelentette ki, hogy véget vet az erőszaknak, ám az ellenzék központját, Homsz várost a hadsereg éppen azután kezdte nagy erőkkel támadni. Oroszország és Kína a hivatalos álláspont szerint azért vétózott a Biztonsági Tanácsban, mert Szíria belügyének tekinti az egyébként már forradalomig fajuló ellenzéki tiltakozásokat, de a vétó gyakorlati oka az lehet, hogy Moszkva az orosz fegyverpiac egyik nagy vásárlóját veszítené el az Aszad-rezsim bukásával, nem beszélve arról, hogy Szíriában orosz haditengerészeti bázis is van.

Becslések szerint az ellenzéki tiltakozások kezdete, tavaly március óta több mint hatezer ember halt meg Szíriában a villongásokban. Noha a közel-keleti országba elmentek az Arab Liga megfigyelői is, a hatósági erőszak nem maradt abba. Mivel a külföldi katonai beavatkozás egyelőre kizárt, a növekvő diplomáciai erőfesztések jegyében a pánarab szervezet ezután az ENSZ elé vitte az ügyet.

Becslések szerint az ellenzéki tiltakozások kezdete, tavaly március óta több mint hatezer ember halt az erőszak miatt
Muhammad, a 17-year-old Syrian man brought into Jordan for medical treatment, lies on a bed after undergoing multiple reconstructive surgeries at the Red Crescent Hospital in Amman February 9, 2012. Muhammad covered his face to conceal his identity. Doctors at the hospital said tens of young Syrians injured during the violence in their country are currently receiving treatment at the hospital run by Paris-based Medicins Sans Frontieres (MSF). REUTERS/Ali Jarekji (JORDAN - Tags: CIVIL UNREST POLITICS SOCIETY HEALTH)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.