Diplomáciai "őrület" Prágában
Feszült légkörben zajlott és majdnem botránnyal végződött Prágában Václav Klaus cseh államfő és az Európai Parlament frakciói elnökeinek péntek délutáni találkozója, amelyre Csehország januártól kezdődő soros uniós elnöksége előtt került sor.
Már az eszmecsere legelején kínos pengeváltásra került sor, mert Váaclav Klaus csak angolul volt hajlandó megszólalni, holott a jelenlévők németül akartak tárgyalni, s az államfő ezen a nyelven is folyékonyan beszél.
A cseh elnök először akkor vonta össze először a szemöldökét, amikor Daniel Cohn-Bendit, a zöldek frakciójának elnöke uniós zászlót adott át neki. Václav Klaus idegesen azt mondta, hogy ezt csak rossz viccként értékelheti, mert róla közismert, hogy a lisszaboni szerződés ellenzője.
Ezután az elnök még dühösebb lett, mert a zöldek ismert politikusa azt kérdezte tőle, vajon igaz-e, hogy barátai révén Libertas.cz néven új pártot kíván alapítani, amelyben a lisszaboni szerződés csehországi ellenzőit tömörítené. Arra is választ kért a cseh államfőtől, hogy milyen kapcsolat fűzi őt Declan Ganleyhez, az ír unióellenes mozgalom vezetőjéhez, s tudja-e, hogy kik pénzelik őt.
Válasz helyett Václav Klaus idő előtt véget akart vetni a találkozónak, ám ekkor Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke közölte, hogy az általa vezetett küldöttség tagjainak joga van kérdéseket feltenni a vendéglátónak.
A fagyos légkörben lezajlott találkozó után Daniel Cohn-Bendit paranoiásnak nevezte a cseh elnököt, aki állítása szerint csak azt ismételgette, hogy a lisszaboni szerződés "őrület" és súlyosan sérti az uniós tagországok függetlenségét.
Jirí Weig, a prágai elnöki iroda vezetője a találkozó után rendkívüli sajtótájékoztatót tartott, amelyen elítélte a zöldek frakcióvezetőjének provokatív magatartását.
Ezt a magyarázatot viszont Martin Schulz, az európai szocialisták frakcióvezetője több cseh hírportálnak cáfolta. Hangsúlyozta: kollégája ugyan nem használt diplomáciai szóvirágokat, de semmiképpen sem provokált.
Osztotta véleményét Hans-Gert Pöttering is, aki szerint Václav Klaus magatartása és véleménye ellenére Csehország jövő januártól fél éven át eredményesen látja majd el a soros uniós elnökség tisztségét.