Diplomáciai botrány lett a rendőri brutalitásból

Bukarest magyarázatot vár, hogyan vesztette életét hétfőn a román állampolgárságú B. József az izsáki rendőrőrsön. Az ügyészségi gyanú szerint agyonverték.

Folyamatos tájékoztatást kért a magyar hatóságoktól a hétfőről keddre virradóra agyonvert román állampolgárságú B. József ügyében a bukaresti külügyminisztérium. A tárca a budapesti román nagykövetségen és a szegedi, illetve a gyulai konzulátuson keresztül tudatta, elvárja, hogy vonják felelősségre azokat, akik az izsáki rendőrőrsön bántalmazták B. Józsefet.

A szatmárnémeti, de már több éve Magyarországon élő B. Józsefet egy láncfűrész ellopásának a gyanúja miatt hétfőn először előállították Orgoványon, majd bevitték az izsáki rendőrőrse. A férfi kihallgatása brutálisra sikerült: amikor három ra múltán a mentők megérkeztek, már csak a halál beálltát tudták megállapítani. Az ügyben csütörtökön a Kecskeméti Járásbíróság halált okozó testi sértés és kényszervallatás bűntettének gyanúja miatt harminc napra előzetes letartóztatásba helyezte a férfit előállító két rendőrjárőrt, B. Viktort és B. Csongort.

Bár az áldozatott már felboncolták, ennek eredményét még nem hozták nyilvánosságra. Ennek kapcsán B. Csongor védője a Népszabadságnak azt mondta, ő személy szerint csak az áldozat hozzátartozóitól tudja úgy, hogy B. Józsefet bántalmazták. A védelem álláspontja ezzel szemben az, hogy nem történt kényszervallatás, mert B. Józsefből „nem volt mit kicsikarni, csak az ellenállását akarták megtörni. Gyugyi Csilla, a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség szóvivő ügyésze tudósítónknak azt mondta, az előzetes orvosszakértői vélemény szerint a sértett halálát a folyamatos bántalmazás által kiváltott traumás sokk okozta.

A két előzetes letartóztatásba helyezett rendőr, B. Csongor és B. Viktor szolgálati viszonyát az eset után megszüntették, de felmentették az izsáki rendőrőrs parancsnokát és a kiskőrösi rendőrkapitányság vezetőjét is. Papp Károly országos rendőrfőkapitány vizsgálatot indított, hogy más rendőri vezető lehet-e felelős az ügyben.

Közlése szerint a román külügyminisztérium folyamatos kapcsolatban áll B. József családjával és kész támogatást nyújtani a holttest hazaszállításában is. A Kecskeméti Hírhatár szerdán riportot készített B. József orgoványi élettársával, aki elismerte, hogy a férfi – akinek három, már  nagykorú gyermeke volt – korábban került összetűzésbe a törvénnyel, de szerinte soha nem lopás, hanem „veszekedés” miatt. „Én azt kívánom annak a két senkiházinak, mert mást nem tudok rájuk mondani, hogy a hurokból ne tudják kihúzni a nyakukat. Egész hátralévő életükben szenvedjenek annyit, amennyit megérdemelnek. Mert mi is szenvedünk… ”– mondta a hölgy, aki úgy tudja, hogy a család az áldozatot Romániában akarja eltemetni. az élettárs állítása szerint neki a rendőrök csak annyit mondtak, hogy B. József „ült a széken kihallgatás közben és leesett”. Ez utóbbi összhangban áll az egyik érintett rendőr, B. Viktor vallomásával, amely szerint a kihallgatás közben B. József valamiféle rohamot kapott, és eközben szerezte a sérüléseit.

Magyarországon évente néhány tucat rendőr bántalmaz gyanúsítottat a kihallgatások során: a Legfőbb Ügyészség szerint a hatóságok 2007-ben 51, 2008-ban 29, 2009-ben 12, 2010-ben 24, 2011-ben 26 esetről szereztek tudomást. Kényszervallatás miatt 2007-ben nyolc, 2008-ban három, 2009-ben és 2010-ben négy rendőrt vontak felelősségre. 2011-ben történt magyarországi kényszervallatásról a Legfőbb Ügyészség nem értesült – derül ki egy tavalyi, Bűnelkövető rendőrök és az általuk elkövetett bűncselekmények című ügyészségi jelentésből.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.