Diplomáciai botrány a sanghaji expo-pavilon miatt?

A kínai külügyminisztériumhoz fordult a sanghaji magyar pavilon fővállalkozójának, a Genexponak a többségi tulajdonosa, a kínai Oriental Expo Services, mert az alvállalkozók nem kapják meg a nekik járó pénzüket. Az elszámolási vita botrányba is fulladhat, a kialakult helyzet ellehetetleníti a pavilon záróünnepélyét.

Az Oriental Expo Services levélben fordult közvetlenül a kínai külügyminisztériumhoz, hogy járjon közbe a magyar államnál a kínai cégeknek az elvégzett munkáért szerződés szerint járó fizetségért. Az Oriental többek között azt állítja, ha a kínai cégek nem kapják meg a világkiállítás ünnepélyes záró ünnepségéig a pénzüket, nem tudják vállalni a felelősséget az alvállalkozók lépéseiért. Az Oriental Expo Services azért is áll értetlenül az egész huzavona előtt, mert rendkívüli sikernek tartják a magyar jelenlétet. Adataik szerint a magyar pavilonnak több mint hatmillió látogatója volt, miközben Magyarország csak kétmillió látogatóra számított.

A Népszabadság értesülése szerint Zhang Zhe az Oriental Expo vezérigazgatója pénteken küldte el levelét a Kínai Külügyminisztériumnak, illetve ugyanazon tartalommal a Magyar Külügyminisztériumnak, a pekingi Magyar Nagykövetségnek, a sanghai Főkonzulátusnak és a budapesti Kínai Nagykövetségenk is.

Lassan fél éve, a kormányváltás óta húzódik a vita a sanghaji magyar pavilon fővállalkozója, a Genexpo, és a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) között. A kormányváltás után az expo magyar szereplésének felügyelete ide került a Miniszterelnöki Hivataltól. A KIM azonnal vizsgálatot rendelt el az expon való magyar részvétellel kapcsolatban.

A Genexpo azt állítja, hogy a munkát elvégezte, minden igazolást beszereztek, amit a KIM a számlák mellé utólagosan követelt. A Genexpo állítása szerint a KIM nem fizet, ezért a cég nem tudja folyósítani a sanghajban dolgozó magyar és kínai alkalmazottainak bérét, és fizetni az alvállalkozó benyújtott számláit. A kínai munkavállalók közül többen a sanghaji munkaügyi hatósághoz fordultak emiatt.

Az elszámolási vita egyre kínosabbá válik. Tucatnyi magyar dolgozó várja hiába a pénzét a pavilonban végzett munkájáért, közülük egy időközben meghalt, özvegyének sem fizettek. A dolgozók közül sokan adósságokba verték magukat, saját és családjuk pénzét használják, az otthoniakat terhelve hogy el tudják végezni a munkájukat Sanghajban a szerződésüknek megfelelve. A kínai alvállalkozók, illetve foglalkoztatottjaik türelme szintén a végété járja. Elégedettlenségüknek egyre több kínai hatóságnál adnak hangot. A kialakult helyzet az érintettek szerint a záróünnepséget is ellehetetlenítheti.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.