Diplomáciai bonyodalmat is okoz az elhibázott túszkiszabadítás
Chris McManus brit állampolgárt, aki a B.Stabilini olasz építőipari cég alkalmazásában dolgozott az északnyugat-nigériai Birmin-Kebbibben, az olasz Franco Lamolinarával együtt tavaly májusban rabolta el a „Széhil-régión túli al-Kaida” terrorista csoport. A két áldozat sorsáról az elmúlt hónapokban keveset lehetett hallani, bár utólag úgy tűnik, brit és nigériai megbízottak folyamatosan tárgyaltak a túszejtőkkel. Jelentések szerint a bűnözők, akiknek a lelkén más, több tucat ember halálát követelő merénylet is szárad, zavaros, félreértelmezhető követelésekkel álltak elő.
A tragédia csütörtökön következett be. Titkosszolgálati információk valószínűsítették, hogy McManus és kollégája komoly veszélyben forog, ugyanis fogvatartóik tovább akarják adni őket egy másik terrorista bandának. Ezért nigériai segítséggel a Brit Különleges Erők részét képező tucatnyi naszádos és a Királyi Haditengerészet mintegy harminc tagja David Cameron engedélyével megpróbálta kiszabadítani a foglyokat. A brit kormány ráadásul azt hitte, hogy a támadás biztonságos megindítására kedvező az időpont.
A balul sikerült beavatkozás során több órás tűzharc bontakozott ki a brit katonák és az emberrablók között. David Cameron bejelentése szerint a két bérmunkást minden valószínűség szerint őrzőik gyilkolták meg. A rajtaütés során legalább két, esetleg három túszejtő vesztette életét. Goodluck Jonathan nigériai elnök szerint a bűncselekménnyel összefüggésbe hozható erők közül több személyt is letartóztattak.
A látszólag hirtelen elhatározott és átgondolatlanul végrehajtott mentőakció kudarca kínos a brit kormány számára. A helyzetet csak súlyosbítja, hogy olasz parlamenti képviselők és politikusok kifogásolják, Róma miért csak akkor kapott tájékoztatást a katonai fellépésről, amikor az már javában folyt. Nem vitatják azonban, hogy az illetékesek az elmúlt hónapokban rendszeresen tárgyaltak a túszok kimentéséről. Jogosnak tekintik mégis a kérdést, miért kockáztatta a Downing Street egy olasz állampolgár életét, miért nem vonta be az olasz hatóságokat a támadás előkészítésébe és a végső döntés meghozatalába. Giorgio Napolitano olasz elnök pedig megmagyarázhatatlannak nevezte, hogy a brit kormány miért nem konzultált velük.
A The Times napilap kommentárja szerint a brit és olasz építőipari dolgozó megmentésére irányuló akció kudarca „felhívja a nemzetközi közvélemény figyelmét a legnépesebb afrikai országban tapasztalható növekvő válságra. A nigériai kormány már évek óta folyamatosan alul marad a nigériai születésű iszlám terroristákkal szemben, akik egyre merészebbek, és szoros együttműködést építettek ki a szomszédos országokban, Nigerben, Maliban és Szudánban működő al-Kaida csoportokkal”. Az északi régiót, ahol az elhibázott bevetésre sor került, egyre inkább úgy tartják számon, mint amit lehetőleg távolról el kell kerülni.